Category Archives: Award List

2016 Category Grand Award Winners – First among Firsts

2016 St. Mary's County Science and Engineering Fair Grand Award Winners

2016 St. Mary’s County Science and Engineering Fair Grand Award Winners

SENIOR GRAND PRIZE
Roma Kankaria, Melanoma and the Art of Resection

2016-SM-SEF-GrandAwards-8 2016-SM-SEF-GrandAwards-7
Jonathan Yu, Wireless Sensing for Blade Impacts

2016-SM-SEF-GrandAwards-6 2016-SM-SEF-GrandAwards-5
JUNIOR GRAND PRIZE
Olivia Sowa, Radiation to the Nation

2016-SM-SEF-GrandAwards-4 2016-SM-SEF-GrandAwards-3
Ryan Williams, STACS: Spatially Targeting Air Cooling System

2016-SM-SEF-GrandAwards-2

Ryan Williams, STACS: Spatially Targeting Air Cooling System

Ryan Williams, STACS: Spatially Targeting Air Cooling System

[All pictures can be requested using the pictures tab under 2016 Pictures]

2016 Category Award Winners

[All pictures can be requested using the pictures tab under 2016 Pictures]

Animal Sciences

Animal Sciences Senior First Place, Adam Lindholm, Heads or Tails? Senior Second Place, Laura Picard, The Ins and Outs of a Cats Dynamics Senior Third Place, Sean Detrick, The Best Trap for Fruit Flies Junior First Place, Josie Garner, Do Fish Have Schedules? Junior Second Place, Staci Lang, Do Lost Dogs Predict Earthquakes?

Animal Sciences
Senior First Place, Adam Lindholm, Heads or Tails?
Senior Second Place, Laura Picard, The Ins and Outs of a Cats Dynamics
Senior Third Place, Sean Detrick, The Best Trap for Fruit Flies
Junior First Place, Josie Garner, Do Fish Have Schedules?
Junior Second Place, Staci Lang, Do Lost Dogs Predict Earthquakes?

Behavioral and Social Science

Behavioral and Social Science Senior First Place, Joshua Hoffman, Handheld Devices and Situational Awareness Senior Second Place, Makayla Hudziak, Got Taste? Linking Senses and Reason Junior First Place, Jenna Owens(Missing), How Could I Be Wrong? Junior Second Place, Presley Pickeral, The Science Behind Afterimages

Behavioral and Social Science
Senior First Place, Joshua Hoffman, Handheld Devices and Situational Awareness
Senior Second Place, Makayla Hudziak, Got Taste? Linking Senses and Reason
Junior First Place, Jenna Owens(Missing), How Could I Be Wrong?
Junior Second Place, Presley Pickeral, The Science Behind Afterimages

Biomedical Health Sciences

Biomedical Health Sciences Senior First Place, Roma Kankaria, Melanoma and the Art of Resection Senior Second Place, Varun Kataria, How Sweet It Is Senior Third Place, William Bachner, D.H.A.T.L Junior First Place, Daniel McLawhorn, The Sugar War Junior Second Place, Nicholas Ashenfelter, Six Feet Under Junior Third Place, Alicia Linn, Is Your Fitbit a Misfit? Junior Third Place, Andrew Ng, Conductivity Relationship to Dehydration

Biomedical Health Sciences
Senior First Place, Roma Kankaria, Melanoma and the Art of Resection
Senior Second Place, Varun Kataria, How Sweet It Is
Senior Third Place, William Bachner, D.H.A.T.L
Junior First Place, Daniel McLawhorn, The Sugar War
Junior Second Place, Nicholas Ashenfelter, Six Feet Under
Junior Third Place, Alicia Linn, Is Your Fitbit a Misfit?
Junior Third Place, Andrew Ng, Conductivity Relationship to Dehydration

Chemistry

Chemistry Senior First Place, Roselyanne Cepero-Santos, Electrolysis: The Current Way to Clean Senior Second Place, Maggie Coughlen, Fermentability of Specialty Grains Senior Third Place, The Mpemba Effect: Tap vs. DI Water

Chemistry
Senior First Place, Roselyanne Cepero-Santos, Electrolysis: The Current Way to Clean
Senior Second Place, Maggie Coughlen, Fermentability of Specialty Grains
Senior Third Place, The Mpemba Effect: Tap vs. DI Water

Computational Biology and Bioinformatics

Senior First Place, Marianne Beaulieu, It’s Chaos, SIR Senior Third Place, Samantha Chan (missing), Programming from Adolescent to Adulthood

Senior First Place, Marianne Beaulieu, It’s Chaos, SIR
Senior Third Place, Samantha Chan (missing), Programming from Adolescent to Adulthood

Earth and Environmental Sciences

Earth and Environmental Sciences Senior First Place, Alyssa Brookhart, Cleaning Up Oil Spills: Oil Soils Junior First Place, Hannah Jarboe, Does Ocean Acidification Affect the Chesapeake Bay? Junior Second Place, Sausan Rahman, Pollution Load by the Road Junior Third Place, Mason Boyers, How Does Rain Affect the Bay?

Earth and Environmental Sciences
Senior First Place, Alyssa Brookhart, Cleaning Up Oil Spills: Oil Soils
Junior First Place, Hannah Jarboe, Does Ocean Acidification Affect the Chesapeake Bay?
Junior Second Place, Sausan Rahman, Pollution Load by the Road
Junior Third Place, Mason Boyers, How Does Rain Affect the Bay?

Embedded Systems

Embedded Systems Senior First Place, Jaret Williams, Ultrasonic Backup Sensor Senior Second Place, James Kelly, Development of a Low Cast Neuroprosthetic Senior Third Place, Matthew Garrison, Garage-o-Matic

Embedded Systems
Senior First Place, Jaret Williams, Ultrasonic Backup Sensor
Senior Second Place, James Kelly, Development of a Low Cast Neuroprosthetic
Senior Third Place, Matthew Garrison, Garage-o-Matic

Energy: Chemical

Energy: Chemical Junior First Place, Anthony Walsh, Which Battery Lasts the Longest?

Energy: Chemical
Junior First Place, Anthony Walsh, Which Battery Lasts the Longest?

Energy: Physical

Energy: Physical Senior First Place, Natalie Wolfe, Piezoelectric Pedal Power Senior Second Place, Savanah Jabr, T/C, Efficacy Senior Third Place, Michael Collier, Tidal Energy Using a Pressure Delta Junior First Place, Madison Marigliano, Turbines for Tin Lizzie

Energy: Physical
Senior First Place, Natalie Wolfe, Piezoelectric Pedal Power
Senior Second Place, Savanah Jabr, T/C, Efficacy
Senior Third Place, Michael Collier, Tidal Energy Using a Pressure Delta
Junior First Place, Madison Marigliano, Turbines for Tin Lizzie

Engineering Mechanics

Engineering Mechanics Senior First Place, Jay Lee, Creating a Spherical 3D Printer Senior Second Place, Alex Motamed, Welding 3-D Printed Plastics Senior Third Place, David Tydings, Automotive Soundproofing Junior First Place, Maya Lee, OutSTANDing Origami Junior Second Place, Kent Sipe, Filter the Foods Out Junior Third Place, Zoe Coughlan, Child Alerts

Engineering Mechanics
Senior First Place, Jay Lee, Creating a Spherical 3D Printer
Senior Second Place, Alex Motamed, Welding 3-D Printed Plastics
Senior Third Place, David Tydings, Automotive Soundproofing
Junior First Place, Maya Lee, OutSTANDing Origami
Junior Second Place, Kent Sipe, Filter the Foods Out
Junior Third Place, Zoe Coughlan, Child Alerts

Environmental Engineering

Environmental Engineering Senior First Place, Allyson Myers, The Balance of Power and Death Senior Second Place, Tahsin Rahman, No Fiber Left Behind

Environmental Engineering
Senior First Place, Allyson Myers, The Balance of Power and Death
Senior Second Place, Tahsin Rahman, No Fiber Left Behind

Materials Science

Materials Science Senior First Place, Bryce Harden, Klingon Clothing and OA Accessories Junior First Place, Colin Koch, Wooden Rainbow Junior Third Place, Connor Eagan, Aiming True

Microbiology

2016-SM-SEF-214

Microbiology Senior First Place, Danielle Tayco, Oligodynamic Effect: Brass and Copper Junior First Place, Lily Simmerman, Shoe Goo!

Physics and Astronomy

Physics and Astronomy Senior First Place, Jonathan Yu, Wireless Sensing for Blade Impacts Senior Second Place, Joseph Crawford, The Gauss Rifle: A Magnetic Linear Accelerator Junior First Place, Olivia Sowa, Radiation to the Nation Bronte Pepper-Hicks, May the (Magnetic) Force Be With You Junior Second Place, Daniel Ulrich, AH! AAAAAHHHHHH!!!! Junior Third Place, Patricia Gaydar, What an Electrical Situation

Physics and Astronomy
Senior First Place, Jonathan Yu, Wireless Sensing for Blade Impacts
Senior Second Place, Joseph Crawford, The Gauss Rifle: A Magnetic Linear Accelerator
Junior First Place, Olivia Sowa, Radiation to the Nation
Bronte Pepper-Hicks, May the (Magnetic) Force Be With You
Junior Second Place, Daniel Ulrich, AH! AAAAAHHHHHH!!!!
Junior Third Place, Patricia Gaydar, What an Electrical Situation

Plant Science

Plant Science Senior First Place, Michelle Beaulieu, Belly of the Beast Senior Second Place, Alexandra Myers, Radiation: Salvation or Devastation? Junior First Place, Sarah Gill, All Spun Up! Junior Second Place, Sara Fletcher, Does “Full Circle” Actually Help Plant Growth? Junior Second Place, Jackie Tippett, How to Get the Most Out of Your Compost Junior Third Place, Mackenzie Mozzo, PH Speeding Up Plants

Plant Science
Senior First Place, Michelle Beaulieu, Belly of the Beast
Senior Second Place, Alexandra Myers, Radiation: Salvation or Devastation?
Junior First Place, Sarah Gill, All Spun Up!
Junior Second Place, Sara Fletcher, Does “Full Circle” Actually Help Plant Growth?
Junior Second Place, Jackie Tippett, How to Get the Most Out of Your Compost
Junior Third Place, Mackenzie Mozzo, PH Speeding Up Plants

Robotics and Intelligent Machines

Robotics and Intelligent Machines Junior First Place, Ryan Williams, STACS: Spatially Targeting Air Cooling System

Robotics and Intelligent Machines
Junior First Place, Ryan Williams, STACS: Spatially Targeting Air Cooling System

Systems Software

Systems Software Senior First Place, Ian Madden, Select* From Science Senior Second Place, Emily Imhof, To Eat or Not to Eat Senior Third Place, Justus Hall, Wi-Lan Junior First Place, Benji White, The Great Drone Search

Systems Software
Senior First Place, Ian Madden, Select* From Science
Senior Second Place, Emily Imhof, To Eat or Not to Eat
Senior Third Place, Justus Hall, Wi-Lan
Junior First Place, Benji White, The Great Drone Search


[All pictures can be requested using the pictures tab under 2016 Pictures]
 

2015 Award Winners

Category Awards

Animal Sciences
Senior First Place, Alexandra Myers, Stop Cracking Me Up
Senior First Place, Jonathan Feid, Temperature Change on Regeneration
Junior First Place, Adam Lindholm, Curious Crests
Junior Second Place, Abbey Wagner, Too Many Mealworms

Behavioral and Social Sciences
Senior First Place, Quinn Alsheimer, Attitudes Regarding Organ Donation
Senior Second Place, Jillian Carty, #Disease
Senior Third Place, Kailey Chase, Simon Says
Junior First Place, Julia Hancock, Turn It Up?
Junior Second Place, Megan Fowler, Is Music the Key to Success?
Junior Third Place, Jennifer Chiavaroli, So You Think You Can Dance Blind of Deaf

Biochemistry
Senior First Place, Reema Patel and Rupali Shah, Mouthwash 101!

Chemistry
Senior First Place, Sarita Lee, Faux Pheromones: Fancy yet Fatal
Senior Second Place, Karson Harris and Samantha Schwalbe, Rough with Radicals
Senior Third Place, Anna Stevenson, Get Out of the Slurry!
Junior First Place, Alexandra Wettengal, Criminology: The Light of Luminol
Junior Second Place, Dana Schwalbe, Nuke This!
Junior Third Place, John Daniel Croxson, Vitamin C You Later

Computer Science
Senior First Place, Natalie Wolfe, MedMinder
Senior Second Place, Brendan Cain, Periofic Predicting Python
Senior Third Place, Jim Toledo, LCGs and MTs: Which PRNG is Superior?
Junior First Place, Sarah Van Ryswick, Pollution: A People Problem
Junior Second Place, Hannah Jarboe, Bipolar Migrations

Earth and Planetary Sciences
Junior First Place, Sarah Van Ryswick, Pollution: A People Problem
Junior Second Place, Hannah Jarboe, Bipolar Migrations

Engineering: Electrical and Mechanical
Senior First Place, Mina Fahmi, Exoskeleton/Supernumerary Limb System
Senior First Place, James Kelly, Depth Sensing Aid for the Blind
Senior Second Place, Varun Kataria, See the Way
Senior Third Place, Jaret Williams, Smarter Mailbox
Junior First Place, Ryan Williams, Kinect Controlled Robotic Arm
Junior Second Place, Zoe Coughlan, Baby Save
Junior Third Place, Benji White, Power Was Out, Throw It Out

Engineering: Materials and Bioengineering
Senior First Place, John Hoerauf, Comparing Dental Crown Materials
Junior First Place, Emily Imhof, Tornado Test Launch Simulation
Junior Second Place, Madison Marigliano, Go Tree Free
Junior Third Place, Abby Joseph, Alternate Heating Systems

Energy and Transportation
Senior First Place, Michael Delgetty, Generating Electricity from B Radiation
Senior Second Place, Nicholas Tobler, Raining Sparks
Senior Third Place, Alyssa Brookhart, Bacteria: Alternative Energy
Junior First Place, Savannah Jabr, Wind Turbine Blades Efficacy
Junior Second Place, Colin Madden, Here Comes the Sun
Junior Third Place, Tyler Brown, Muddy Bug Power

Environmental Science
Junior First Place, Christopher King, The pH of Water in Different Containers
Junior Second Place, Michael Wilson, Under the Sea
Junior Third Place, Elizabeth Varner, Preventing Soil Erosion

Environmental Management
Senior First Place, Allyson Myers, Wind Turbines: The Deadly Truth
Senior Second Place, Michael Van Ryswick, Keeping the Bay in Mind
Junior First Place, Alicia Linn, Stop Fracking Earthquakes!
Junior Second Place, Susan Rahman, Goodbye Goo
Junior Second Place, Samantha Lang, Is Rock Salt Deadly?

Mathematical Sciences
Senior First Place, Samantha Chan, Calculating the Future
Senior Second Place, Daniel Taft, Baseball: Stadium vs. Stats
Junior First Place, Alexander Motamed, Devising Rubik’s Cube Algorithms
Junior Second Place, Laura Picard, The Amelioration of 235 Signal Timing
Junior Second Place, Madeleine Willette, Fibonacci in Music

Medicine and Health Science
Senior First Place, Roma Kankaria, How Effective Art Suturing Techniques?
Senior Second Place, Abisha Dowla, Solubility of Common OTC Painkillers
Senior Third Place, Arhum Shah, Antibiotics: Natural or Synthetic?
Junior First Place, Blake Bahr, Do Cooling Towels Really Work?
Junior Second Place, Sarah Rooney, Catch That Daphnia

Microbiology
Senior First Place, Jenita Joe, Natural Wonders
Senior Second Place, Kaylee Canales, What is it Reaining?
Senior Third Place, Danielle Joy Tayco, Handles Handling Bacteria
Junior First Place, Olivia Sowa, Dismiss with a Kiss
Junior Second Place, David McHenry, The Last Slice of Cake

Physics and Astronomy
Senior First Place, Jonathan Yu, Smart Sensors for Localizing Blade Impacts
Senior Second Place, William Detrick, Don’t Judge Books by Their Cover
Junior First Place, Gerig Thoman, The Longest Shot
Junior Second Place, Alana White, Tree vs. Roof: Does Slope Matter?
Junior Third Place, Ryan Rex, Three! Motion Matters
Junior Third Place, Joshua Robbins, The Magnet Experiment

Plant Science
Junior First Place, Nicholas Ashenfetler, Read Between the Vines
Junior Second Place, Sam Wilson, Oh, But There’s a Patch…

Sparkle Awards
Senior Winner, Jaret Williams – Smarter Mailbox
Senior Winner, Jonathan Feid – Temperature Change on Regeneration
Senior Winner, Brandt Potas – Don’t Sweat It
Senior Winner, Rebecca Wolf – Solar and Wind: The Perfect Combination
Senior Winner, Joe Johnson – The Self-Cleaning Rake
Senior Winner, Kenneth Polk – The Self-Cleaning Rake
Junior Winner, Adam Lindholm – Curious Crests
Junior Winner, Dana Schwalbe – Nuke This!
Junior Winner, Natalie Voithofer – Don’t Flush Away the Environment
Junior Winner, Caroline Daley – Straight Talk About Scoliosis
Junior Winner, Maya Lee – Daily Doggy Dish
Junior Winner, Sara Van Ryswick – Pollution: A People Problem

Enrichment Award
Senior Division Enrichment Awards
Best Use of Inexpensive Materials, Jillian Carty – #Disease
Best Presentation, Mina Fahmi, Exoskeleton/Supernumerary Limb System
Best Correlation of Data, Sarita Lee, Faux Pheromones: Fancy yet Fatal
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Matthew Marrs, Electromagnetic Ring Launcher

Junior Division Enrichment Awards
Best Use of Inexpensive Materials, Cameron Willette, The Terrific Trash Tower
Best Presentation, Tyler Brown, Muddy Bug Power
Best Correlation of Data, Dana Schwalbe, Nuke This!
Mike Moses Award for Best Teaching Aide , John Daniel Croxson, Vitamin C You Later

Special Awards

American Society for Biochemistry and Molecular Biology Undergraduate Affiliate Network
Senior First Place, Reema Patel and Rupali Shah – Mouthwash 101!

Discovery Education Young Scientist Challenge (A Junior Division Award)
Junior Award Winner, Alison Russell, A Worm’s Life
Junior Award Winner, Anna Stevenson, Multitasking: Brain Drain or Boost in Efficiency?
Junior Award Winner, Adam Lindholm – Curious Crests
Junior Award Winner, Julia Hancock – Turn It Up?
Junior Award Winner, Alexandra Wettengal – Criminology: The Light of Luminol
Junior Award Winner, Ryan Williams – Kinect Controlled Robotic Arm
Junior Award Winner, Savannah Jabr – Wind Turbine Blades Efficacy
Junior Award Winner, Alicia Linn – Stop Fracking Earthquakes!
Junior Award Winner, Christopher King – The pH of Water in Different Containers
Junior Award Winner, Blake Bahr – Do Cooling Towels Really Work?
Junior Award Winner, Gerig Thoman – The Longest Shot
Junior Award Winner, Nicholas Ashenfetler – Read Between the Vines
Junior Award Winner, Madeliene Willette – Fibonacci in Music

ForeFeathers Enterprises – Technographic Achievement
Award Winner, Jonathan Yu – Smart Sensors for Localizing Blade Impacts

INCOSE
Senior First Place, Mina Fahmi – Exoskeleton/Supernumerary Limb System
Senior Second Place, Varun Kataria – See the Way
Senior Honorable Mention, Jaret Williams – Smarter Mailbox
Senior Honorable Mention, James Kelly – Depth Sensing Aide for the Blind
Junior First Place, Ryan Williams – Kinect Controlled Robotic Arm
Junior Second Place, Benji White – Power was Out, Throw it out?
Junior Honorable Mention, Tyler Brown – Muddy Bug Power

The Patuxent Partnership
Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Matthew Marrs – Electromagnetic Ring Launcher
Senior Electrical/Electronics Project Award, James Kelly – Depth Sensing Aid for the Blind
Senior Environmental/Biological Project Award, Jonathan Feid – Temperature Change on Regeneration
Senior Unmanned Systems Chief Engineer Award, Jaret Williams – Smarter Mailbox
Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Savannah Jabr – Wind Turbine Blades Efficacy
Junior Electrical/Electronics Project Award, Mykayla Hayden – Are Rare Earth Magnets a Motor’s BFF?
Junior Environmental/Biological Project Award, Madison Marigliano – Go Tree Free
Junior Physical/Life-Science Project Award, Ryan Williams – Kinect Controlled Robotic Arm

Society of Women Engineers
Senior Award: Promising, Sarah Carty – Onversion Encursion
Senior Award: Promising, Natalie Wolfe – Med Minder
Senior Award: Outstanding, Allyson Myers – Wind Turbines: The Deadly Truth
Senior Award: Outstanding, Rebekah Torgesen – Self Serve Soft Serve
Junior Award: Promising, Laura Picard – The Amelioration of 235 Signal Timing
Junior Award: Promising Alana White – Tree vs. Roof: Does Slope Matter?
Junior Award: Promising Maya Lee – Daily Doggy Dish
Junior Award: Promising Abby Joseph – Alternate Heating System
Junior Award: Outstanding, Emily Imhof – Tornado Test Launch Simulation

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board
Senior First Place, Rebecca Wolf – Solar and Wind
Junior First Place, Michael Wilson – Under the Sea

St. Mary’s College of Maryland
Best Green Project, Michael Van Ryswick – Keeping the Bay in Mind

St. Mary’s Hospital Award
Senior Award Behavioral and Social Sciences, Quinn Alsheimer – Attitudes Regarding Organ Donation
Senior Award Chemistry, Sarita Lee – Faux Pheromones: Fancy yet Fatal
Senior Award Biochemistry, Reema Patel and Rupali Shah – Mouthwash 101!
Senior Award Microbiology, Jenita Joe – Natural Wonders
Senior Award Medicine and Health Sciences, Roma Kankaria – How Effective Are Suturing Techniques?
Junior Award Behavioral and Social Sciences, Julia Hancock – Turn It Up!
Junior Award Chemistry, Alexandra Wettengal – Criminology: The Light of Luminol
Junior Award Microbiology, Olivia Sowa – Dismiss with a Kiss
Junior Award Medicine and Health Sciences, Blake Bahr – Do Cooling Towels Really Work?

Town Creek Garden Club
Senior Division, Allyson Myers – Wind Turbines: The Deadly Truth
Junior Division, Sam Wilson – Oh, But There’s a Patch…

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland – Joseph Priestley Award
Senior Division First Place, James Kelly – Depth Sensing Aid for the Blind
Senior Division Second Place, Allyson Myers – Wind Turbines: The Deadly Truth
Junior Division First Place, Zoe Coughlan – Baby Save
Junior Division Second Place, Madison Marigliano – Go Tree Free

St. Mary’s College of Maryland Scholarship Award
Allyson Myers – Wind Turbines: The Deadly Truth

Southern Maryland Association of Realtors Scholarship Award
James Kelly – Depth Sensing Aid for the Blind

SENIOR GRAND PRIZE
Allyson Myers, Wind Turbines: The Deadly Truth
James Kelly, Depth Sensing Aid for the Blind

JUNIOR GRAND PRIZE
Adam Linholm, Curious Crests
Ryan Williams, Kinect Controlled Robot Arms

The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in March 2015.

Senior Division
Alexandra Myers, Stop Cracking Me Up
Jonathan Feid, Temperature Change on Regeneration
Quinn Alsheimer, Attitudes Regarding Organ Donation
Jillian Carty, #Disease
Reema Patel and Rupali Shah, Mouthwash 101!
Sarita Lee, Faux Pheromones: Fancy yet Fatal
Karson Harris and Samantha Schwalbe, Rough with Radicals
Natalie Wolfe, MedMinder
Brendan Cain, Periodic Predicting Python
Mina Fahmi, Exoskeleton/Supernumerary Limb System
James Kelly, Depth Sensing Aid for the Blind
Varun Kataria, See the Way
John Hoerauf, Comparing Dental Crown Materials
Michael Delgetty, Generating Electricity from B Radiation
Nicholas Tobler, Raining Sparks
Allyson Myers, Wind Turbines: The Deadly Truth
Michael Van Ryswick, Keeping the Bay in Mind
Samantha Chan, Calculating the Future
Daniel Taft, Baseball: Stadium vs. Stats
Roma Kankaria, How Effective Art Suturing Techniques?
Abisha Dowla, Solubility of Common OTC Painkillers
Jenita Joe, Natural Wonders
Kaylee Canales, What is it Retaining?
Jonathan Yu, Smart Sensors for Localizing Blade Impacts
William Detrick, Don’t Judge Books by Their Cover

Junior Division
Adam Lindholm, Curious Crests
Abbey Wagner, Too Many Mealworms
Julia Hancock, Turn It Up?
Megan Fowler, Is Music the Key to Success?
Alexandra Wettengal, Criminology: The Light of Luminol
Dana Schwalbe, Nuke This!
Sarah Van Ryswick, Pollution: A People Problem
Hannah Jarboe, Bipolar Migrations
Ryan Williams, Kinect Controlled Robotic Arm
Zoe Coughlan, Baby Save
Emily Imhof, Tornado Test Launch Simulation
Madison Marigliano, Go Tree Free
Savannah Jabr, Wind Turbine Blades Efficacy
Colin Madden, Here Comes the Sun
Alicia Linn, Stop Fracking Earthquakes!
Susan Rahman, Goodbye Goo
Samantha Lang, Is Rock Salt Deadly?
Christopher King, The pH of Water in Different Containers
Michael Wilson, Under the Sea
Alexander Motamed, Devising Rubik’s Cube Algorithms
Laura Picard, The Amelioration of 235 Signal Timing
Madeleine Willette, Fibonacci in Music
Blake Bahr, Do Cooling Towels Really Work?
Sarah Rooney, Catch That Daphnia
Olivia Sowa, Dismiss with a Kiss
David McHenry, The Last Slice of Cake
Gerig Thoman, The Longest Shot
Alana White, Tree vs. Roof: Does Slope Matter?
Nicholas Ashenfetler, Read Between the Vines
Sam Wilson, Oh, But There’s a Patch…

2014 Award Winners

Category Awards

Animal Sciences
Senior First Place, Emily Lewin, Do Chickens Have a Favorite Color?
Junior First Place, Alison Russell, A Worm’s Life
Junior Second Place, Finnegan O’Neill, Mealworms: Electromagnetically Radiant
Behavioral and Social Sciences
Senior First Place, Quinn Alsheimer, Dangerous Distraction
Senior Second Place, Lia Moore, Location! Location! Location!
Senior Third Place, Sarah Culver, Tainted Memory: May I Make a Suggestion
Junior First Place, Anna Stevenson, Multitasking: Brain Drain or Boost in Efficiency?
Junior Second Place, Allyson Myers, A More Efficient Path to Success?
Junior Third Place, Laura Picard, Mysterious Effects on Sweet Tea

Biochemistry
Senior First Place, Jude Luke, C the Difference
Senior Second Place, Kaylee Canales, Vitamin C Potency
Senior Third Place, Anna Staats, Pitch Perfect?
Junior First Place, Alyssa Wilson, How Sweet It Is!

Chemistry
Senior First Place, Sarita Lee, Toxic Perfume
Senior Second Place, Anna Kayser, Choosing Your Food
Senior Third Place, Gina Liu, The Convenient Fridge
Junior First Place, Lilly Simmerman, The Utter Electrolytes
Junior Second Place, Jennifer Tennant, Pop Fly
Junior Third Place, John Croxson, Galvanic Corrosion

Computer Science
Senior First Place, Ashton Frech, Speed is My Game
Senior Second Place, Annie Imhof, The Perfect Pantry
Junior First Place, Jim Toledo, Pseudo-Random Number Generators
Junior Second Place, Jay Tracy, Overloaded Packet

Earth and Planetary Science
Junior First Place, Julianna Geyer, Meteors: How the Oceans React on Impact

Engineering: Electrical and Mechanical
Senior First Place, Mina Fahmi, Development of a Teleoperation Robot
Senior Second Place, Michael Dalgetty, Riding the Waves
Senior Third Place, Baily Protzman, Check Yourself Before You Wreck Yourself
Senior Third Place, Sarah Carty, Ring of Fire
Junior First Place, Alex Motamed, Harnessing the Power of Waves
Junior Second Place, Siara Rodriguez-Gonzalez, The Birdcage Filtration System
Junior Third Place, Natalie Wolfe, Piezoelectric Shoes: A Power Plant in Motion

Engineering: Materials and Bioengineering
Senior First Place, Jonathan Yu, Electro-magnetic Levitations – Secrets Unraveled
Senior Second Place, Samantha Schwalbe, Beating the Heat with Carbon Fiber
Junior First Place, Emily Imhof, Tornado Test Launching
Junior Second Place, Mikey Van Ryswick, Man vs. Nature: What Wood You Choose?
Junior Third Place, Dana Schwalbe, Insulation Investigation

Energy and Transportation
Senior First Place, Michael Lopez, Rain Power
Senior Second Place, Varun Kataria, The Dawn of Power
Senior Third Place, Rebecca Wolf, Underwater Turbines: Closer to Maximum Efficiency?
Junior First Place, Danile McLawhorn, Direction vs. Direction, Time vs. Time
Junior Second Place, Tucker Protzman, All I Wanna Do is Have Some Sun!
Junior Second Place, Gerig Thoman, Speedy SUV
Junior Third Place, Michael Wilson, Pocket Copter

Environmental Science
Senior First Place, Edward Gesser, Effectiveness of Biopesticides
Senior Second Place, Virginia Detrick, Fertilizer Runoff
Senior Third Place, Patrizia Pelingon, Tissue Decomposition
Junior First Place, Grace Leget, Adios to the Coast
Junior Second Place, Tyler Brown, Hey Guys, Don’t Over Fertilize!
Junior Third Place, Brianna Englert, Now Where Did I Bury that Body?

Environmental Management
Senior First Place, Hannah Simmerman, To Herb or Not to Herb
Senior Second Place, Rupali Shah, Oiler Alert! Oiler Alert!
Senior Third Place, Colin Jonasen, Aggregating Aggregate
Senior Third Place, Abby Simmerman, Oil, It’s (Not) for the Birds

Mathematical Sciences
Senior First Place, Robert Vandegrift, The Hohmann Shuffle
Junior First Place, Marianne Beaulieu, Fractalception – The Art of Randomness
Junior Second Place, Samantha Chan, Chain of Pappus
Junior Second Place, Mark Beaulieu, How Far Should You Drive for Cheap Gas?

Medicine and Health Science
Senior First Place, Rohan Kankaria, Aman Kankaria, and Elena Donahue, What’s in Your Motion Potion?
Senior Second Place, Taylor Kuno, Do You Hear What I Hear?
Junior First Place, Roma Kankaria, Looking Past the Name
Junior Second Place, Natalie Hansford, Fingerprint Patters

Microbiology
Senior First Place, Emma Gilligan, Attack on Bacteria (in Well Water)\
Senior Second Place, Elizabeth Coughlan, Oxygenation on Yeast Metabolism
Senior Third Place, Michelle Beaulieu, Killing More than Just Flies
Junior First Place, Zachary Krawczyk, Protect Your Eyes
Junior Second Place, Alyssa Brookhart, Fountains of Filth

Physics and Astronomy
Senior First Place, Christian Egbert, Which Wing Design Generates the Most Lift?
Senior Second Place, Carlee Joseph, Bouncing Basketballs
Senior Third Place, Jenna Cox, The Impact of Cheerleading
Senior Third Place, Lindsay Hanf, Radiation Infestation
Junior First Place, Jay Lee, Powerful Paddles
Junior Second Place, Olivia Sowa, Fight Light
Junior Third Place, Drew Farrell, The Physics of Cheating in Baseball

Plant Science
Senior First Place, Arhum Shah, The Effect of Microwave Radiation
Senior Second Place, Noah Varner, It’s the Miracle

Sparkle Awards
Senior Winner, Madeleine Beaulieu, Rheology of Non-Newtonian Fluids
Senior Winner, Ashton Frech, Speed is My Game
Senior Winner, Lia Moore, Location! Location! Location
Senior Winner, Edward Gesser, Effectiveness of Biopesticides
Senior Winner, Christian Egbert, Which Wing Design Generates the Most Lift?
Senior Winner, Noah Varner, It’s the Miracle
Junior Winner, Finnegan O’Neill, Mealworms: Electromagnetically Radiant
Junior Winner, Alexxis Stanalonis, Don’t Judge a Saddle Pad by It’s Color
Junior Winner, Siara Rodriguez-Gonzalez, The Birdcage Filtration System
Junior Winner, Samantha Chan, Chain of Pappus
Junior Winner, Jay Lee, Powerful Paddles
Junior Winner, Olivia Sowa, Fright Light

Enrichment Award
Senior Division Enrichment Awards
Best Use of Inexpensive Materials, Madison Taylor, Fun with Faraday Cages
Best Presentation, Michael Dalgetty, Riding the Waves
Best Correlation of Data, Sarita Lee, Toxic Perfumes
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Bailey Protzman, Check Yourself Before You Wreck Yourself

Junior Division Enrichment Awards
Best Use of Inexpensive Materials, Alex Motamed, Harnessing the Power of Waves
Best Use of Inexpensive Materials, Ryan Rex, 6-G
Best Presentation, Olivia Sowa, Fight Light
Best Correlation of Data, Alyssa Wilson, How Sweet It Is!
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Samuel Hawkins, BAYCLEAR: Drain and Filter System

Special Awards

Discovery Education Young Scientist Challenge (A Junior Division Award)
Junior Award Winner, Alison Russell, A Worm’s Life
Junior Award Winner, Anna Stevenson, Multitasking: Brain Drain or Boost in Efficiency?
Junior Award Winner, Alyssa Wilson, How Sweet It Is!
Junior Award Winner, Lilly Simmerman, The Utter Electrolytes
Junior Award Winner, Jim Toledo, Pseudo-Random Number Generators
Junior Award Winner, Julianna Geyer, Meteors: How the Oceans React on Impact
Junior Award Winner, Alex Motamed, Harnessing the Power of Waves
Junior Award Winner, Emily Imhof, Tornado Test Launching
Junior Award Winner, Daniel McLawhorn, Direction vs. Direction, Time vs. Time
Junior Award Winner, Grace Leget, Adios to the Coast
Junior Award Winner, Marianne Beaulieu, Fractalception – The Art of Randomness
Junior Award Winner, Roma Kankaria, Looking past the Name
Junior Award Winner, Zachary Krawczyk, Protect Your Eyes
Junior Award Winner, Jay Lee, Powerful Paddles
INCOSE
Senior First Place, Mina Fahmi, Development of a Teleoperational Robot
Senior Second Place, Michael Lopez, Rain Power
Senior Third Place, Annie Imhof, The Perfect Pantry
Junior First Place, Natalie Wolfe, Piezoelectric Shoes: A Power Plant in Motion
Junior Second Place, Alex Motamed, Harnessing the Power of the Waves
Junior Third Place, Olivia Sowa, Fright Flight

American Society for Biochemistry and Molecular Biology Undergraduate Affiliate Network Science Fair Award
Senior First Place, Michelle Beaulieu, Killing More Than Just Flies

The Patuxent Partnership
Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Robert Vandegrift, The Hohmann Shuffle
Senior Electrical/Electronics Project Award, Jonathan Yu, Electromagnetic Levitation – Secrets Unraveled
Senior Environmental/Biological Project Award, Varun Kataria, The Dawn of Power
Senior Physical/Life-Science Project Award, Sarita Lee, Toxic Perfumes
Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Gerig Thoman, Speedy SUV
Junior Electrical/Electronics Project Award, Natalie Wolfe, Piezoelectric Shoes: A Power Plant in Motion
Junior Environmental/Biological Project Award, Daniel McLawhorn, Direction vs. Direction, Time vs. Time
Junior Physical/Life-Science Project Award, Olivia Sowa, Fight Light

Society of Women Engineers
Promising Engineer Senior First Place, Ashton Frech, Speed is My Game
Promising Engineer Senior Second Place, Samantha Schwalbe, Beating the Heat with Carbon Fiber
Promising Engineer Junior First Place, Natalie Wolfe, Piezoelectric Shoes: A Power Plant in Motion
Creative Engineer Senior First Place, Sarah Carty, Ring of Fire
Creative Engineer Senior Second Place, Annie Imhof, The Perfect Pantry
Creative Engineer Junior First Place, Dana Schwalbe, Insulation Investigation
Creative Engineer Junior Second Place, Siara Rodriguez-Gonzalez, The Birdcage Filtration System
Outstanding Engineer Senior First Place, Bailey Protzman, Check Yourself Before You Wreck Yourself
Outstanding Engineer Junior First Place, Emily Imhof, Tornado Test Launching

Southern Maryland Audubon Society
Senior First Place, Rupali Shah, Oiler Alert! Oiler Alert!
Junior First Place, Natalie Wolfe, Piezoelectric Shoes: A Power Plant in Motion

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board
Senior First Place, Colin Jonasen, Aggregating Aggregate
Junior First Place, Grace Leget, Adios to the Coast

St. Mary’s Hospital Award
Senior Award Chemistry, Sarita Lee, Toxic Perfumes
Senior Award Biochemistry, Jude Luke, C the Difference
Senior Award Microbiology, Emma Gilligan, Attack on Bacteria (in Well Water)
Senior Award Medicine and Health Sciences, Rohan Kankaria, Aman Kankaria, and Elena Donahue, What’s in Your Motion Potion
Junior Award Chemistry, Lilly Simmerman, The Utter Electrolytes
Junior Award Biochemistry, Alyssa Wilson, How Sweet It Is!
Junior Award Medicine and Health Sciences, Roma Kankaria, Looking Past the Name
Junior Award Microbiology, Zachary Krawczyk, Protect Your Eyes

Town Creek Garden Club
Senior Division First Place, Hannah Simmerman, To Herb or Not to Herb
Junior Division First Place, Samuel Hawkins, BAYCLEAR: Drain and Filter System

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland – Joseph Priestley Award
Senior First Place, Michael Dalgetty, Riding the Waves
Senior Second Place, Rupali Shah, Oiler Alert! Oiler Alert!
Junior First Place, Lilly Simmerman, The Utter Electrolytes
Junior Second Place, Tyler Brown, Hey Guys, Don’t Over Fertilize!

Wyle
Senior First Place Outstanding Aerospace Award, Mina Fahmi, Development of a Teleoperation Robot
Senior Second Place Aerospace Award, Quinn Alsheimer, Dangerous Distraction
Junior First Place Outstanding Aerospace Award, Tucker Protzman, All I Wanna Do Is Have Some Sun!
Junior Second Place Aerospace Award, Alexandra Myers, Is the Conversation Really Worth It?

Southern Maryland Association of Realtors Scholarship Award
Senior Division Grand Award Winner, Michael Lopez, Rain Power

SENIOR GRAND PRIZE
Mina Fahmi, Development of a Teleoperation Robot
Michael Lopez, Rain Power

JUNIOR GRAND PRIZE
Marianne Beaulieu, Fractalception – The Art of Randomness
Alyssa Wilson, How Sweet It Is!

The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in April 2014.

Senior Division
Emily Lewin, Do Chickens Have a Favorite Color?
Quinn Alsheimer, Dangerous Distraction
Lia Moore, Location! Location! Location!
Jude Luke, C the Difference
Kaylee Canales, Vitamin C Potency
Sarita Lee, Toxic Perfume
Anna Kayser, Choosing Your Food
Ashton Frech, Speed is My Game
Annie Imhof, The Perfect Pantry
Mina Fahmi, Development of a Teleoperation Robot
Michael Dalgetty, Riding the Waves
Jonathan Yu, Electro-magnetic Levitations – Secrets Unraveled
Samantha Schwalbe, Beating the Heat with Carbon Fiber
Michael Lopez, Rain Power
Varun Kataria, The Dawn of Power
Edward Gesser, Effectiveness of Biopesticides
Virginia Detrick, Fertilizer Runoff
Hannah Simmerman, To Herb or Not to Herb
Rupali Shah, Oiler Alert! Oiler Alert!
Robert Vandegrift, The Hohmann Shuffle
Rohan Kankaria, Aman Kankaria, and Elena Donahue, What’s in Your Motion Potion?
Taylor Kuno, Do You Hear What I Hear?
Emma Gilligan, Attack on Bacteria (in Well Water)\
Elizabeth Coughlan, Oxygenation on Yeast Metabolism
Christian Egbert, Which Wing Design Generates the Most Lift?
Carlee Joseph, Bouncing Basketballs
Arhum Shah, The Effect of Microwave Radiation
Noah Varner, It’s the Miracle

Junior Division
Alison Russell, A Worm’s Life
Finnegan O’Neill, Mealworms: Electromagnetically Radiant
Anna Stevenson, Multitasking: Brain Drain or Boost in Efficiency?
Allyson Myers, A More Efficient Path to Success?
Alyssa Wilson, How Sweet It Is!
Lilly Simmerman, The Utter Electrolytes
Jennifer Tennant, Pop Fly
Jim Toledo, Pseudo-Random Number Generators
Jay Tracy, Overloaded Packet
Julianna Geyer, Meteors: How the Oceans React on Impact
Alex Motamed, Harnessing the Power of Waves
Siara Rodriguez-Gonzalez, The Birdcage Filtration System
Junior Division continued…
Emily Imhof, Tornado Test Launching
Mikey Van Ryswick, Man vs. Nature: What Wood You Choose?
Danile McLawhorn, Direction vs. Direction, Time vs. Time
Tucker Protzman, All I Wanna Do is Have Some Sun!
Gerig Thoman, Speedy SUV
Grace Leget, Adios to the Coast
Tyler Brown, Hey Guys, Don’t Over Fertilize!
Marianne Beaulieu, Fractalception – The Art of Randomness
Samantha Chan, Chain of Pappus
Mark Beaulieu, How Far Should You Drive for Cheap Gas?
Roma Kankaria, Looking Past the Name
Natalie Hansford, Fingerprint Patters
Zachary Krawczyk, Protect Your Eyes
Alyssa Brookhart, Fountains of Filth
Jay Lee, Powerful Paddles
Olivia Sowa, Fight Light

2013 Award Winners

Category Awards

Animal Sciences

Senior First Place, Megan Yuen, Darkling Beetle Growth
Junior First Place, Karson Harris, What Foods Send the Ants Marching?
Junior Second Place, Adam Lindholm, How the Tyron King Used its Arms
Junior Third Place, Madeleine Bridgewater, Under Pressure

Behavioral and Social Sciences

Senior First Place, Rose Young, Read My Lips!
Senior Second Place, Abisha Dowla, Ages that Pay, Genders that Spend
Senior Third Place, Max Lucas, Food – For Real?
Junior First Place, Calie Neville, Can Eating be a Distraction to Driving?
Junior Second Place, Alexandra Myers, Sleep, Tea, or Animal
Junior Third Place, Olivia Carr, Think Fast

Chemistry

Senior First Place, Elizabeth Coughlan, Effect of Temp of Wheat Mashing Time
Senior Second Place, Clare Tennant, Atomic Radii and Energy Absorption
Senior Second Place, Jessica Lessnau, Electrochemistry
Senior Third Place, Greg Sowa, Red Hot Calormetry
Senior Third Place, Sarita Lee, Toxic Baby Blankets
Junior First Place, Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass
Junior Second Place, Carleigh Wood, Poly Bounce A Lot

Computer Science

Junior First Place, Leanna Garner, 3D Rendering and Computer Processing

Earth and Planetary Sciences

Junior First Place, Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement

Engineering: Electrical and Mechanical

Senior First Place, Mina Fahmi, iControl
Senior Second Place, Kunal Kataria, Safety First
Senior Third Place, Delaney Hancock, Improving the View
Junior First Place, Jaret Williams, Smart Mailbox
Junior Second Place, Natalie Wolfe, Home Hydropower
Junior Third Place, Clayton Crownover, Solar Cube

Engineering: Materials and Bioengineering

Senior First Place, Kaylee Torgesen, Insulating Factors
Senior Second Place, Casey Scheetz, Color vs. Absorbance
Senior Third Place, Allan Li, Cellulose Insulation vs. Fiberglass Insulation
Junior First Place, Alex Motamed, The Wind-Resistant Tent
Junior Second Place, Samantha Schwalbe, Hard Hitting (Meddling with Metals)
Junior Third Place, Annie Imhof, Keeping My Cool

Energy and Transportation

Senior First Place, Sonia Lee, Holey Wings
Senior First Place, Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System
Senior Second Place, Madeline Roberts, Wagging for Efficiency
Senior Third Place, Zachary Hoffman, Gone with the Wind
Senior Honorable Mention, Edward Gesser, Distracted Driving
Junior First Place, Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference
Junior Second Place, Samuel Hawkins, Super Solar Energy Efficient Heater
Junior Third Place, Victor Shaughnessy, It’s Not Rocket Sciences…Oh Wait…Yes, It Is!

Environmental Management

Senior First Place, Rupali Shah, Tame that Rain!
Senior Second Place, Caroline Brigham, The Power of Sustainability Makes Us Infinite
Junior First Place, Kaylee Canales, To Drink of Not to Drink? That is the Question.
Junior Second Place, Grace Leget, Tsunamis Score, No More!
Junior Third Place, Finnegan O’Neill, Crops and Soil Erosion on a Hill

Environmental Sciences

Senior First Place, Colin Jonason, It’s All Down Hill from Here
Senior Second Place, Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics
Senior Third Place, Patrizia Pelingon, Tissue Decomposition: Soil vs. Compost
Junior First Place, Colin Thomas, Live Up Top
Junior Second Place, Thomas Wild, Captain Cordgrass Saves the Bay
Junior Third Place, Sarah Woodburn, Waterspouts

Mathematical Sciences

Senior First Place, Robert Vandegrift, What a Drag
Junior First Place, Marianne Beaulieu, Heads or Tails Probability in Fours
Junior Second Place, Owen Burke, Topologies Tell the Time

Medicine and Health Science

Senior First Place, Quinn Alsheimer, The Accuracy of Medicine Dosing Devices
Senior Second Place, Hannah Simmerman, Think Fast!
Senior Third Place, Sohum Shah, Let’s Burn Heartburn!
Junior First Place, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!
Junior Second Place, Roma Kankaria, Is Natural the Way to Go?

Microbiology

Senior First Place, Matthew Manning, How Dirty is the Bottom of Your Shoe?
Senior Second Place, Reema Patel, Let’s Mix it Up
Senior Third Place, Tom Beary, Don’t Put that in Your Mouth
Junior First Place, Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!
Junior Second Place, Alyssa Brookhart, Filtering with UV Technology
Junior Third Place, Anna Weber, Algae Abloom

Physics and Astronomy

Senior First Place, Paul Pietsch, The Perfect Flick
Senior Second Place, Connor Alsheimer, Listening to Lightning
Senior Third Place, Eric Dalgetty, Recycling Wasted Heat
Junior First Place, Varun Kataria, Breaking the Surface
Junior Second Place, Jonathan Yu, Liftoff – the Electro Magnetic Launcher!
Junior Second Place, Connor Shaffer, Got Kick?

Plant Science

Senior First Place, Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth? Part 2
Senior Second Place, Desiree Norris, Soil Toil
Senior Third Place, Miranda Hall, Ah, The Sound of Growing!
Junior First Place, Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps
Junior Second Place, Brynn Lemmon, Can You See the Light?
Junior Third Place, Zachary Krawczyk, Look at the Size of that Root!

Sparkle Awards

Senior Winner, Eric Dalgetty, Recycling Wasted Heat
Senior Winner, Edward Gesser, Distracted Driving
Senior Winner, Breanna Chagnon, OTC Medicine Affecting a Daphnia’s Heart Rate
Senior Winner, Greg Sowa, Red Hot Calormetry
Senior Winner, Samantha Youmans, Taking a Closer Look
Senior Winner, Rebecca Wolf, Energy’s Future: Is It Underwater?
Senior Winner, Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth? Part 2
Junior Winner, Brynn Lemmon, Can You See the Light?
Junior Winner, Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps
Junior Winner, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep
Junior Winner, Connor Shaffer, Got Kick?
Junior Winner, Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!

Enrichment Awards

Senior Division Enrichment Awards
Best Use of Inexpensive Materials , Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System
Best Presentation , Robert Vandegrift, What a Drag
Best Presentation , Connor Alsheimer, Listening to Lightning
Best Correlation of Data, Connor Alsheimer, Listening to Lightning
Mike Moses Award for Best Teaching Aide , Jessica Lessnau, Electrochemistry
Junior Division Enrichment Awards
Best Use of Inexpensive Materials , Samuel Hawkins, Super Solar Energy Efficient Heater
Best Presentation , Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass…
Best Correlation of Data , Tucker Protzman, Germs, Germs, Everywhere!
Mike Moses Award for Best Teaching Aide , Natalie Wolfe, Home Hydropower

Special Awards

Discovery Education Young Scientist Challenge (A Junior Division Award)

Junior Award Winner, Madeleine Bridgewater, Under Pressure
Junior Award Winner, Calie Neville, Can Eating be a Distraction to Driving
Junior Award Winner, Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement
Junior Award Winner, Jaret Williams, Smart Mailbox
Junior Award Winner, Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference
Junior Award Winner, Colin Thomas, Live Up Top
Junior Award Winner, Marianne Beaulieu, Head or Tails Probability in Fours
Junior Award Winner, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!
Junior Award Winner, Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!
Junior Award Winner, Varun Kataria, Breaking the Surface
Junior Award Winner, Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps

Forefeathers Enterprises – Best Use of Graphics in Presenting Data

Junior Award Winner, Madeleine Bridgewater, Under Pressure

INCOSE

Senior First Place , Kunal Kataria, Safety First
Senior First Place, Sonia Lee, Holey Wings
INCOSE Award, Connor Alsheimer, Listening to Lightning
Junior First Place, Jonathan Yu, Liftoff – The Electro Magnetic Launcher
Junior Second Place, Annie Imhof, Keeping My Cool
INCOSE Award, Jaret Williams, Smart Mailbox
INCOSE Award, Anna Shevchck, Dimples Do Make a Difference

The Patuxent Partnership

Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Brendan Cain, Clover Leaf vs. Rubber Duck
Senior Electrical/Electronics Project Award, Mina Fahmi, iControl
Senior Environmental/
Biological Project Award, Rupali Shah, Tame that Rain
Senior Physical/Life-Science Project Award, Elizabeth Coughlan, Effect of Temperatures on Wheat Mashing Time
Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Victor Shaughnessy, It’s Not Rocket Science…Oh Wait…Yes, It Is!
Junior Electrical/Electronics Project Award, Jonathan Yu, Liftoff – The Electro-Magnetic Launcher!
Junior Environmental/
Biological Project Award, Kaylee Canales, To Drink or Not to Drink? That is the Question.
Junior Physical/Life-Science Project Award, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep

Southern Maryland Association of Realtors

Senior Division Grand Award Winner, Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System

Southern Maryland Audubon Society

Senior First Place, Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics
Junior First Place, Emily Imhof, Bananas for Biofuels

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board

Senior First Place, Rebecca Wolf, Energy’s Future, Is It Underwater?
Senior Second Place, Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System
Junior First Place, Finnegan O’Neill, Crops and Soil Erosion on a Hill
Junior Second Place, Clayton Crownover, Solar Cubes

St. Mary’s Hospital Award

Senior Award Chemistry, Elizabeth Coughlan, Effect of Temp of Wheat Mashing Time
Senior Award Microbiology, Matthew Manning, How Dirty is the Bottom of Your Shoe?
Senior Award Medicine and Health Sciences, Quinn Alsheimer, Accuracy of Medicine Dosing Devices
Junior Award Chemistry, Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass
Junior Award Medicine and Health Sciences, Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!
Junior Award Microbiology, Tucker Protzman, Germs, Germs, Everywhere!

Town Creek Garden Club

Senior Division , Rupali Shah, Tame that Rain!
Junior Division, Jude Luke, Salty Seeds

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland – Joseph Priestley Award

Senior Division First Place, Elizabeth Coughlan, Effect of Temp on Wheat Mashing Time
Senior Division Second Place, Greg Sowa, Red Hot Calormetry
Junior Division First Place, Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass
Junior Division Honorable Mention, Carleigh Wood, Poly Bounce A Lot

Water and Waste Operators Association

Senior First Place, Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics
Junior First Place, Kaylee Canales, To Drink or Not to Drink? That is the Question.

Wyle

Senior First Place, Robert Vandegrift, What a Drag
Senior Second Place, Zachary Hoffman, Gone with the Wind
Junior First Place, Jonathan Yu, Liftoff- The Electro-Magnetic Launcher!
Junior Second Place, Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference

SENIOR GRAND PRIZE

Mina Fahmi, iControl
Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System

JUNIOR GRAND PRIZE

Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement
Jaret Williams, Smart Mailbox

The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in March 2013.

Senior Division

Megan Yuen, Darkling Beetle Growth
Rose Young, Read My Lips!
Abisha Dowla, Ages that Pay, Genders that Spend
Elizabeth Coughlan, Effect of Temp of Wheat Mashing Time
Clare Tennant, Atomic Radii and Energy Absorption
Jessica Lessnau, Electrochemistry
Mina Fahmi, iControl
Kunal Kataria, Safety First
Kaylee Torgesen, Insulating Factors
Casey Scheetz, Color vs. Absorbance
Sonia Lee, Holey Wings
Michael Lopez, Hydrokinetic Energy System
Madeline Roberts, Wagging for Efficiency
Rupali Shah, Tame that Rain!
Caroline Brigham, The Power of Sustainability Makes Us Infinite
Colin Jonason, It’s All Down Hill from Here
Virginia Detrick, Shrimp Aquaponics
Robert Vandegrift, What a Drag
Quinn Alsheimer, The Accuracy of Medicine Dosing Devices
Hannah Simmerman, Think Fast!
Matthew Manning, How Dirty is the Bottom of Your Shoe?
Reema Patel, Let’s Mix it Up
Paul Pietsch, The Perfect Flick
Connor Alsheimer, Listening to Lightning
Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth? Part 2
Desiree Norris, Soil Toil

Junior Division

Karson Harris, What Foods Send the Ants Marching?
Adam Lindholm, How the Tyron King Used its Arms
Calie Neville, Can Eating be a Distraction to Driving?
Alexandra Myers, Sleep, Tea, or Animal
Samuel Rivera, To See or Not to See, Through the Glass
Carleigh Wood, Poly Bounce A Lot
Leanna Garner, 3D Rendering and Computer Processing
Juliana Geyer, Meteor Angle and Sediment Size vs. Material Displacement
Jaret Williams, Smart Mailbox
Natalie Wolfe, Home Hydropower
Alex Motamed, The Wind-Resistant Tent
Samantha Schwalbe, Hard Hitting (Meddling with Metals)
Anna Shevchuk, Dimples Do Make a Difference
Samuel Hawkins, Super Solar Energy Efficient Heater
Junior Division continued
Kaylee Canales, To Drink of Not to Drink? That is the Question.
Grace Leget, Tsunamis Score, No More!
Colin Thomas, Live Up Top
Thomas Wild, Captain Cordgrass Saves the Bay
Marianne Beaulieu, Heads or Tails Probability in Fours
Owen Burke, Topologies Tell the Time
Jay Tracy, Protect the Teeth You Want to Keep!
Roma Kankaria, Is Natural the Way to Go?
Tucker Protzman, Germs, Germs Everywhere!
Alyssa Brookhart, Filtering with UV Technology
Varun Kataria, Breaking the Surface
Jonathan Yu, Liftoff – the Electro Magnetic Launcher!
Connor Shaffer, Got Kick?
Michelle Beaulieu, Venus Shrimp Traps
Brynn Lemmon, Can You See the Light?

2012 Award Winners

Category Awards

Behavioral and Social Sciences

Senior First Place, Abisha Dowla, Duchenne vs. Non-Duchenne Smiles
Senior Second Place, Patrick Offenbacher, A Smell To Remember
Junior First Place, Michaela Langley, Do You Recall?
Junior First Place, Madisson Wood, Say Cheese
Junior First Place, Holly Kauffman, Do You Remember…
Junior Second Place, Harry Hewson, IV, Memory: Boys vs. Girls
Junior Second Place, Delaney Hancock, Practice Makes Perfect
Junior Third Place, Olivia Carr, Music Memory
Junior Third Place, Sydney Armitage, You Can Do It

Chemistry

Senior First Place, Emma Holmes, Cup of Leaded or Unleaded?
Senior Second Place, Madeleine Beaulieu Magnet Juice
Junior First Place, Gregory Sowa Red Hot
Junior Second Place, Aleksander Glut, Which Motor Oil Maintains Viscosity?

Computer Science

Senior First Place, Nick Oliver, Sole Survivors
Senior Second Place, Noah Wichrowski, Equation Cruncher

Earth and Planetary Science

Junior First Place, Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater Formation

Engineering: Materials and Bioengineering

Senior First Place, Sara Moore, Get Your Head in the Game
Senior Second Place, Anna Lowien, Is Your Water Bottle Cold Enough?
Senior Third Place, Quinton Palmer, Windows: Which Insulates Best?
Junior First Place, Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe
Junior Second Place, Alexandra Myers, Methods to Improve Stereoscopic Vision
Junior Third Place, Jaret Williams, Earthquake vs. Tower
Junior Third Place, Jonathan Yu, Move Your Artificial Earthworm

Engineering: Electrical and Mechanical

Senior First Place, Kelles Gordge, Direction Detection
Senior Second Place, Mina Fahmi, Extreme Makeover Energy Edition
Senior Third Place, Eric Dalgetty, Wireless Transmission of Energy
Junior First Place, Rupali Shah, “Braking” News
Junior Second Place, Christalyn Doig, Robotic Eyes
Junior Third Place, Carmen Doig, Electrifying Colors

Energy and Transportation

Senior First Place, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards
Senior Second Place, Sonia Lee, Flying Macaroni
Senior Third Place, Caitlyn Blake-Hedges, Which Fruit Makes the Best Solar Cell
Junior First Place, Anna Stevenson, Which Nozzle Should You Pick?
Junior Second Place, Sarita Lee, Burning Your Backyard
Junior Third Place, Madeline Roberts, Driving a New Generation

Environmental Science

Junior First Place, Jude Luke, Algae Blooms
Junior Second Place, Abby Simmerman, Project Runoff
Junior Third Place, Katie Hancock, What’s the DIRT On Your Well Water?

Environmental Management

Senior First Place, Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact
Senior Second Place, Travis Askins, Biogas: Energy for America
Junior First Place, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Mathematical Sciences

Senior First Place, Robert Vandegrift, Easy A’s Rocket Science
Junior First Place, Annie Imhof, The Giving Tree
Junior Second Place, Varun Kataria, F is for Fractal

Medicine and Health Science

Senior First Place, Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?
Senior Second Place, Sohum Shah, Which is Faster: Brand Name or Generic?
Junior First Place, Edward Gesser, Electromagnetic Radiation Effects on Mealworms
Junior Second Place, Quinn Alsheimer, Ear Today, Gone Tomorrow
Junior Second Place, Chelsea Kibler, How Low Can You Go?

Microbiology

Senior First Place, Rohan Kankaria, Pencillium: Crop Saver?
Senior Second Place, Reema Patel, Power of Antibiotics
Junior First Place, Nicholas Ragland, Yeast Feast
Junior Second Place, Alec Bacon, Ozone Preserving Food

Physics and Astronomy

Senior First Place, Connor Alsheimer, Lichtenberg Lightning
Senior First Place, Zachary Hoffman, The Perfect Pickup
Senior First Place, Sharlene Chiu, Under the Radar
Senior Second Place, Ryan Gray, Monitoring Earth’s Magnetic Field with a Magnetometer
Senior Second Place, Megan Yuen, Breaking Ideas
Senior Third Place, Steven Clemens, Can You See Me Now?
Senior Third Place, Mathew Mitchell, Beating the Quakes: Which Base Isolation is Better?
Junior First Place, Jay Tracy, Invisible Aircraft
Junior Second Place, Nolan Dorics, Too Much Mud
Junior Third Place, Joshua Toney, Pressure Luck

Plant Science

Senior First Place, Ashley Dennis, Goodnight Basil?
Senior Second Place, Charles Sasscer, Forage Grasses
Junior First Place, Jonathan Feid, Levitation Vegetation
Junior Second Place, Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth

Sparkle Awards

Senior Winner, Emma Holmes, A Cup of Leaded or Unleaded
Senior Winner, Quinton Palmer, Windows: Which Insulates Best
Senior Winner, Molly Tracy, Oysteorporosis: The Effects of Ocean Acidification
Senior Winner, Emma Scott, What Not to Wear
Senior Winner, Alina Myers, Hydrodynamics of Boogie Boards
Senior Winner, Charles Sasscer, Forage Grasses
Junior Winner, Jonathan Feid, Levitation Vegetation
Junior Winner, Joshua Toney, Pressure
Junior Winner, Nicholas Ragland, Yeast Feast
Junior Winner, Alexandra Myers, Methods to Improve Stereoscopic Vision
Junior Winner, Samaira Thomas, Crystals
Junior Winner, Annie Imhof, The Giving Tree

Enrichment Award

Senior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials, Sharlene Chiu, Under the Radar
Best Presentation, Sara Moore, Get Your Head In the Game – Part 2
Best Correlation of Data, Sara Moore, Get Your Head In the Game – Part 2

Junior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials, Jay Tracy, Invisible Aircraft
Best Presentation, Madeline Roberts, Driving Into A New Generation
Best Correlation of Data, Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater Formation
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Jaret Williams, Earthquake vs. Tower
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe

Special Awards

Discovery Education Young Scientist Challenge (A Junior Division Award)

Junior Award Winner, Jonathan Feid, Levitation Vegetation
Junior Award Winner, Jay Tracy, Invisible Aircraft
Junior Award Winner, Annie Imhof, The Giving Tree
Junior Award Winner, Jude Luke, Algae Blooms
Junior Award Winner, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections
Junior Award Winner, Anna Stevenson, Which Nozzle Should You Pick?
Junior Award Winner, Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe
Junior Award Winner, Rupali Shah, “Braking” News
Junior Award Winner, Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater U
Junior Award Winner, Michael Langley, Do You Recall?
Junior Award Winner, Madisson Wood, Say Cheese

Forefeathers Enterprises – Best Use of Graphics in Presenting Data

Senior Winner, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards

INCOSE

Senior First Place, Kelles Gordge, Direction Detection
Senior Second Place, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards
Senior Honorable Mention, Sara Moore, Get Your Head In the Game – Part 2
Junior First Place, Madeline Roberts, Driving Into A New Generation
Junior Second Place, Brendan Cain, Fight or Flight
Junior Honorable Mention, Rupali Shah, “Braking” News
Junior Honorable Mention, Jay Tracy, Invisible Aircraft

The Patuxent Partnership

Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Robert Vandegrift, Easy A’s Rocket Science
Senior Electrical/Electronics Project Award, Kelles Gordge, Direction Detection
Senior Environmental/Biological Project Award, Caitlyn Blake-Hedges, Which Fruit Makes the Best Solar Cell
Senior Physical/Life-Science Project Award, Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?
Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Madeline Roberts, Driving a New Generation
Junior Electrical/Electronics Project Award, Rupali Shah, “Braking” News
Junior Environmental/Biological Project Award, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections
Junior Physical/Life-Science Project Award, Nicholas Ragland, Yeast Feast

Southern Maryland Association of Realtors

Senior Division Grand Award Winner, Kelles Gordge, Direction Detection

Southern Maryland Audubon Society

Junior First Place, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board

Senior First Place, Molly Tracy, Oysteorporosis – The Effects of Ocean Acidification
Senior Second Place, Charles Sasscer, Forage Grasses
Junior First Place, Annie Imhof, The Giving Tree
Junior Second Place, Natalie Wolfe, How Do Plants React to Gravity Differential

St. Mary’s Hospital Award

Senior Award, Rohan Kankaria, Pencillium: Crop Saver?
Senior Award, Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?
Senior Award, Emma Holmes, Cup of Leaded or Unleaded
Senior Award, Abisha Dowla , Duchenne vs. Non-Duchenne Smiles
Junior Award, Nicholas Ragland, Yeast Feast
Junior Award, Edward Gesser, Electromagnetic Radiation Effects on Mealworms
Junior Award, Michaela Langley, Do You Recall
Junior Award, Madisson Wood, Say Cheese
Junior Award, Gregory Sowa, Red Hot

Town Creek Garden Club

Senior Division, Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact
Junior Division, Abby Simmerman, Project Runoff

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland – Joseph Priestley Award

Senior Award, Madeleine Beaulieu, Magnet Juice
Senior Award, Victoria Lusk, Flamin’ Fabrics
Junior Award, Aleksander Glut, Which Motor Oil Maintains Its Viscosity
Junior Award, Gregory Sowa, Red Hot

Water and Waste Operators Association

Senior First Place, Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact
Junior First Place, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Wyle

Senior First Place, Kelles Gordge, Direction Detection
Senior Second Place, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards
Junior First Place, Sarah Papp, Wind Turbine Blade Variations
Junior Second Place, Anna Stevenson, Which Nozzle Should You Pick
Wicomico Scenic River Commission
Senior Division, Molly Tracy, Oysteorporosis: The Effects of Ocean Acidification
Junior Division, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections
Junior Division, Annie Imhof, The Giving Tree

SENIOR GRAND PRIZE

Kelles Gordge, Direction Detection
Alina Myers, Hydrodynamics of Boogie Boards

JUNIOR GRAND PRIZE

Nicholas Ragland, Yeast Feast
Jay Tracy, Invisible Aircraft

The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in March 2012.

Senior Division

Sara Moore, Get Your Head in the Game
Anna Lowien, Is Your Water Bottle Cold Enough?
Abisha Dowla, Duchenne vs. Non-Duchenne Smiles
Patrick Offenbacher, A Smell to Remember
Charles Sasscer, Forage Grasses
Ashley Dennis, Goodnight Basil?
Rohan Kankaria, Penicillium: Crop Saver?
Reema Patel, Power of Antibiotics
Sohum Shah, Which is Faster: Brand Name or Generic?
Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?
Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact
Travis Askins, Biogas: Energy for America
Connor Alsheimer, Lichtenburg Lightning
Ryan Gray, Monitoring Earth’s Magnetic Field with a Magnetometer
Zachary Hoffman, The Perfect Pickup
Sharlene Chiu, Under the Radar
Megan Yuen, Breaking Ideas
Emma Holmes, Cup of Leaded or Unleaded
Madeleine Beaulieu, Magnet Juice
Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards
Sonia Lee, Flying Macaroni
Kelles Gordge, Direction Detection
Mina Fahmi, Extreme Makeover Energy Edition
Robert Vandegrift, Easy A’s Rocket Science
Noah Wichrowski, Equation Cruncher
Nick Oliver, Sole Survivors

Junior Division

Jay Tracy, Invisible Aircraft
Nolan Dorics, Soil Saturation and Wind Stress on Trees (Too Much Mud)
Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater Formation
Jonathan Feid, Levitation Vegetation
Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth?
Nicholas Ragland, Yeast Feast
Alec Bacon, Ozone, Preserving Food
Quinn Alsheimer, Ear Today, Gone Tomorrow
Edward Gesser, EMRs Effects on Mealworms
Chelsea Kibler, How Low Can You Go?
Rupali Shah, “Braking” News
Christalyn Doig, Robotic Eyes
Anna Stevenson, Which Nozzle Do You Pick?
Sarita Lee, Burning Your Backyard
Jude Luke, Algae Blooms
Abby Simmerman, Project Runoff
Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe
Alexandra Myers, Methods to Improve Stereoscopic Vision
Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections
Gregory Sowa, Red Hot
Aleksander Glut, Which Motor Oil Maintains Its Viscosity?
Holly Kaufmann, You Can Do It
Madisson Wood, Say Cheese
Delaney Hancock, Practice Makes Perfect?
Michaela Langley, Do You Recall?
Harry Hewson, IV, Memory: Boys vs. Girls
Annie Imhof, The Giving Tree
Varun Kataria, F is for Fractal

2011 Award Winners

Category Awards

Behavioral and Social Sciences

Senior First Place, Molly McGowan, Red, White, and You!
Senior Second Place, Joshua Culver, Video Game Pulse
Junior First Place, Athena Cohe, If “Wii” Text “Wii” Die
Junior Second Place, Arthum Anil Shah, Trick Your Brain

Biochemistry

Junior First Place, Madisson Wood, Calories Up in Smoke

Cellular and Molecular Biology

Senior First Place, Aparna Sajja, Transgenic Zebratism Retinas

Chemistry

Senior First Place, Jennifer Lyons, Aircraft Survivability and Biofuels
Senior Second Place, Molly Tracy, Is Beauty Worth the Risk?
Senior Third Place, Joshua Morrison, Titration of Vitamin C in Orange Juice
Junior First Place, Victoria Lusk, Flamin’ Fabrics II
Junior Second Place, Sarita Lee, Exploding Kitchens
Junior Third Place, Ashton Frech, Balloon Blast

Computer Science

Junior First Place, Robert Vandegrift, How’s My Orbit?
Junior Second Place, Rachel Romano, The Need for Speed (Internet Speed_

Earth and Planetary Science

Senior First Place, Michelle Dennis, God Made Dirt and Dirt Don’t Hurt
Junior First Place, Lindsay Hanf, Skyglow: High or Low?

Engineering: Materials and Bioengineering

Senior First Place, Sara Moore, Get Your Head in the Game
Senior Second Place, Alison Treglia, Soak Up the Sun
Senior Third Place, Mary Norton, Does the Bat Matter?
Senior Third Place, Kasey Hegwood, Supersonic
Junior First Place, Kelly McGowan, Double, Double, Soil and Rubble
Junior Second Place, Paulina Motamed, The Strongest Bridge
Junior Third Place, Anna Williams, Moon Bridges

Engineering: Electrical and Mechanical

Senior First Place, Megan Triplett, Defeating Infrared Triggered IED’s
Senior Second Place, Nicholas Oliver, Autonomous Robot Navigation
Senior Third Place, Robert Croxson, Suspension Bridge Design Enhancements
Junior First Place, Christina Wirth, Electromagnetic Pulse Accelerator
Junior Second Place, Christopher Limjuco, Hang Glides and Ridges
Junior Third Place, Michael Dalgetty, A Bright Idea

Energy and Transportation

Senior First Place, Joseph Vandegrift, Determining Lift and Drag Coefficient
Senior Second Place, Zachary Lusk, Reality of the Rechargeable
Senior Third Place, Matt Eastburg, Soda Straw Rockets Take to Flight
Senior Third Place, Ken Gill, Static Load Hydroplaning Part B
Junior First Place, Henry Ulrich, Best Blades for Your Wind Mill
Junior Second Place, Madeline Roberts, A Different Take on a Pellet Stove
Junior Third Place, Samantha Schwalbe, Bright Ideas
Junior Third Place, Christopher Chandler, It’s Reflectric

Environmental Science

Senior First Place, Christian Burton, Seasonal Variation in Bay Pollution
Senior Second Place, Davis Kellogg, Do Medicines Harm Plant Life?
Junior First Place, Neil Patel, Wildfires: Destruction or Benefit?
Junior Second Place, Patrizia Pelingon, Say It’ Ain’t So – With Lead In It
Junior Third Place, Victoria Murray, Don’t Get Lead Down the Wrong Path

Environmental Management

Senior First Place, Shefali Shah, To Clay or Not to Clay?
Junior First Place, Annie Imhof, Monitoring Oyster Spat Growth
Junior Second Place, Isabelle Lopez, Snacking Goes Green
Junior Third Place, Meghan Scassero, Boy, That’s Slick!

Mathematical Sciences

Junior First Place, Patrick Offenbacher, The Monty Hall Problem: Stick or Switch?
Junior Second Place, Owen Burke, Baseball’s Chance at a Glance

Medicine and Health Science

Senior First Place, Kelles Gordge, Critical Point of View
Senior Second Place, Daniel Morris, Tooth Decay from Common Drinks
Junior First Place, Quinn Alsheimer, Can You Hear Me Now?
Junior Second Place, Reema Patel, Hand Hygiene
Junior Second Place, Rose Young, Fly on the Banana
Junior Third Place, Edward Gesser, Home Radiation Exposure

Microbiology

Senior First Place, Rohan Kankaria, Which Antiseptic Kills the Most Bacteria?
Senior Second Place, Emma Holmes, The Health Risks of Cell Phones
Junior First Place, Nicholas Ragland, Fruits’ Antioxidant “Punch!”
Junior Second Place, Taylor Brown, To Mold or Not to Mold

Physics and Astronomy

Senior First Place, Connor Alsheimer, Thunder, Volts, and Lightning
Senior First Place, Bradley Post, Aerodynamic Drag on Different Shapes
Junior First Place, Gregory Sowa, Gone Fishing
Junior First Place, Alexsander Glut, The Fastest Way to Cool a Beverage
Junior Second Place, Emma Mattingly, Ice, Ice Baby
Junior Third Place, Michelle Beaulieu, Star Wars vs. Magnets: Force

Plant Science

Senior First Place, Julia Lynn, Sugar + Water = Photosynthesis
Junior First Place, Rupali Shah, Chemical Overdose
Junior Second Place, Michaela Langley, Got Soil?

Sparkle Awards

Senior Winner, Molly Tracy, Is Beauty Worth the Risk?
Senior Winner, Ashley Dennis, Law of Lacrosse: No Two Sticks are Created Equal
Senior Winner, Nicholas Oliver, Autonomous Robot Navigation
Senior Winner, Megan Triplett, Defeating Infrared Triggered Improvised Explosive Devices
Senior Winner, Zachary Venables, Which Airfoil?
Senior Winner, Shefali Shah, To Clay or not to Clay?
Junior Winner, Laura Herbig, Catch Me If You Can
Junior Winner, Victoria Lusk, Flamin’ Fabrics II
Junior Winner, Christalyn Doig, CSI Mystery
Junior Winner, Lindsay Hanf, Skyglow: High or Low?
Junior Winner, Kelly McGowan, Double, Double Soil and Rubble
Junior Winner, Christopher Chandler, It’s Reflectric
Junior Winner, Donald Varner, The Truth About Water-Poured Out
Junior Winner, Gregory Sowa, Gone Fishing
Junior Winner, Virginia Detrick, Caffeine’ Catnip

Enrichment Award

Senior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials, Robert Croxson – Suspension Bridge Design Enhancements
Best Presentation, Kelles Gordge – Critical Point of View
Best Correlation of Data, Aparna Sajja – Transgenic Zebratism Retinas
Best Correlation of Data, Kelles Gordge – Critical Point of View
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Connor Alsheimer – Thunder, Volts, and Lightning

Junior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials, Madeline Roberts – A Different Take on a Pellet Stove
Best Presentation, Nicholas Ragland – Fruits’ Antioxidant “Punch!”
Best Correlation of Data, Annie Imhof – Monitoring Oyster Spat Growth
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Kelly McGowan – Double, Double, Soil and Rubble

Special Awards

INCOSE

Senior First Place, Kelles Gordge – Critical Point of View
Senior Second Place, Sara Moore – Get Your Head in the Game
Senior Honorable Mention, Nicholas Oliver – Autonomous Robot Navigation
Junior First Place, Becca Marsh – Clean Cash
Junior Second Place, Paulina Motamed – The Strongest Bridge

Lockheed Martin

DaVinci Award, Jennifer Lyons – Aircraft Survivability
DaVinci Award, Katie Jahn – Don’t Crib My Fence
DaVinci Award, Gregory Sowa – Gone Fishing

The Patuxent Partnership

Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Jennifer Lyons – Aircraft Survivability and Biofuels
Senior Electrical/Electronics Project Award, Megan Triplett – Defeating Infrared Triggered IED’s
Senior Environmental, Shefali Shah – To Clay or Not to Clay
Senior Physical/Life-Science Project Award, Apara Sajja – Transgenic Zebratism Retinas
Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Christopher Limjuco – Hang Glides and Ridges
Junior Electrical/Electronics Project Award, Michael Dalgetty – A Bright Idea
Junior Environmental, Cameron Tucker – Compost Conundrum
Junior Physical/Life-Science Project Award, Annie Imhof – Monitoring Oyster Spat Growth

The Potomac River Association

Senior Division Winner, Shefali Shah – To Clay or Not to Clay
Junior Division Winner, Meghan Scassero – Boy That’s Slick

The Robert and Barbara Herbig Awards

Senior Division Winner, Molly McGowan – Red, White and You!
Junior Division Winner, Athena Cohen – We Text We Die

SMECO

Senior Division Winner, Bradley Tremel – The Power of Wind
Junior Division Winner, Christopher Chandler – It’s Reflectric

Society of Women Engineers

Senior Award, Megan Triplett – Defeating Infrared Triggered IED’s
Senior Award, Ashley Dennis – No 2 Sticks Are Created Equal
Senior Award, Alison Treglia – Soak Up the Sun
Junior Award, Christina Wirth – Electromagnetic Pulse Accelerator
Junior Award, Paulina Motamed – The Strongest Bridge
Junior Award, Becca March – Clean Cash
Junior Award, Kelly McGowan – Double, Double, Soil and Rubble
Junior Award, Rachel Romano – The Need for Speed (Internet Speed)

Southern Maryland Association of Realtors

Senior Division Grand Award Winner, Aparna Sajja – Transgenic Zebratism Retinas

Southern Maryland Audubon Society

Senior First Place, Christian Burton – Seasonal Variation in Chesapeake Bay Pollution
Junior First Place, Annie Imhof – Monitoring Oyster Spat Growth

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board

Senior First Place, Shefali Shah – To Clay or Not to Clay
Senior Second Place, Christian Burton – Seasonal Variations in Bay Pollution
Junior First Place, Annie Imhof – Monitoring Oyster Spat Growth
Junior Second Place, Kelly McGowan – Double, Double, Soil and Rubble

St. Mary’s Hospital Award

Senior Award Cellular and Molecular Biology, Aparna Sajja – Transgenic Zebratism Retinas
Senior Award Chemistry, Jennifer Lyons – Aircraft Survivability and Biofuels
Senior Award Microbiology, Rohan Kankaria – Which Antiseptic Kills the Most Bacteria?
Senior Award Medicine and Health Sciences, Kelles Gordge – Critical Point of View
Junior Award Chemistry, Victoria Lusk – Flamin’ Fabrics II
Junior Award Biochemistry, Madisson Wood – Calories Up in Smoke
Junior Award Medicine and Health Sciences, Quinn Alsheimer – Can You Hear Me Now?
Junior Award Microbiology, Nicholas Ragland – Fruits’ Antioxidant “Punch!”

St. Mary’s Soil Conservation District Award

Senior First Place, Shefali Shah – To Clay or Not to Clay
Junior First Place, Meghan Scassero – Boy That’s Slick

Town Creek Garden Club

Senior Division, Davis Kellogg – Do Medicines Harm Plant Life?
Junior Division, Virginia Detrich – Caffeine Catnip

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland – Joseph Priestley Award

Joseph Priestley Award – Presenter: Bill Triplett,
Senior Division, Jennifer Lyons – Aircraft Survivability and Biofuels
Junior Division First Place, Victoria Lusk – Flaming Fabrics
Junior Division Second Place, Ashton Frech – Balloon Blast
Junior Division Second Place, Sarita Lee – Exploding Kitchens

Water and Waste Operators Association

Senior Division, Christian Burton – Seasonal Variation in Bay Pollution
Junior Division, Patrizia Pelingon: Say it Ain’t Soil – With Lead In It?

Wicomico Scenic River Commission

Senior Division Winner, Shefali Shah – To Clay or Not to Clay
Junior Division Winner, Meghan Scassero – Boy That’s Slick

Wyle

Senior First Place, Sara Moore – Get Your Head in the Game
Senior Second Place, Zachary Venables – Which Airfoil?
Junior First Place, Henry Ulrich – Best Blades for your Windmill
Junior Second Place, Michael Dalgetty – A Bright Idea

SENIOR GRAND PRIZE

Kelles Gordge, Critical Point of View
Aparna Sajja, Transgenic Zebratism Retinas

JUNIOR GRAND PRIZE

Nicholas Ragland, Fruits’ Antioxidant “Punch!”
Annie Imhof, Monitoring Oyster Spat Growth

The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in March 2011.

Senior Division

Aparna Sajja, Transgenic Zebratism Retinas
Bradley Post, Aerodynamic Drag on Different Shapes
Christian Burton, Seasonal Variation in Bay Pollution
Connor Alsheimer, Thunder, Volts, and Lightning
Jennifer Lyons, Aircraft Survivability and Biofuels
Joseph Vandegrift, Determining Lift and Drag Coefficient
Julia Lynn, Sugar + Water = Photosynthesis
Kelles Gordge, Critical Point of View
Megan Triplett, Defeating Infrared Triggered IED’s
Michelle Dennis, God Made Dirt and Dirt Don’t Hurt
Molly McGowan, Red, White, and You!
Rohan Kankaria, Which Antiseptic Kills the Most Bacteria?
Sara Moore, Get Your Head in the Game
Shefali Shah, To Clay or Not to Clay?
Alison Treglia, Soak Up the Sun
Daniel Morris, Tooth Decay from Common Drinks
Davis Kellogg, Do Medicines Harm Plant Life?
Emma Holmes, The Health Risks of Cell Phones
Joshua Culver, Video Game Pulse
Molly Tracy, Is Beauty Worth the Risk?
Nicholas Oliver, Autonomous Robot Navigation
Zachary Lusk, Reality of the Rechargeable

Junior Division

Alexsander Glut, The Fastest Way to Cool a Beverage
Annie Imhof, Monitoring Oyster Spat Growth
Athena Cohen, If “Wii” Text “Wii” Die
Christina Wirth, Electromagnetic Pulse Accelerator
Gregory Sowa, Gone Fishing
Henry Ulrich, Best Blades for Your Wind Mill
Kelly McGowan, Double, Double, Soil and Rubble
Lindsay Hanf, Skyglow: High or Low?
Madisson Wood, Calories Up in Smoke
Neil Patel, Wildfires: Destruction or Benefit?
Nicholas Ragland, Fruits’ Antioxidant “Punch!”
Patrick Offenbacher, The Monty Hall Problem: Stick or Switch?
Quinn Alsheimer, Can You Hear Me Now?
Robert Vandegrift, How’s My Orbit?
Rupali Shah, Chemical Overdose
Victoria Lusk, Flamin’ Fabrics II
Rose Young, Fly on the Banana
Arthum Anil Shah, Trick Your Brain
Christopher Limjuco, Hang Glides and Ridges
Emma Mattingly, Ice, Ice Baby
Isabelle Lopez, Snacking Goes Green
Madeline Roberts, A Different Take on a Pellet Stove
Michaela Langley, Got Soil?
Owen Burke, Baseball’s Chance at A Glance
Patrizia Pelingon, Say It’ Ain’t So – With Lead In It
Paulina Motamed, The Strongest Bridge
Rachel Romano, The Need for Speed (Internet Speed)
Reema Patel, Hand Hygiene
Sarita Lee, Exploding Kitchens
Taylor Brown, To Mold or Not to Mold

2010 Award Winners

Category Awards

Animal Science

Senior First Place, Molly Tracy, The Birds are Alive with the Sound of Music
Junior First Place, Mary Williams, To “B” or Not to “B”
Junior Second Place, Tristan Ritchey, Does Diurnal Variation Affect Egg Production
Junior Honorable Mention, Natalie Krissoff, Does Temperature Affect Egg Laying Rate of Chickens?

Behavioral and Social Sciences

Senior First Place, Amanda Dennis, Music 4the Heart
Senior Second Place, Brian Brown, Human Hearing Comparison by Age
Junior First Place, Rose Young, Handwriting Characteristics –Feminine or Masculine?
Junior Second Place, Ronald McGee, Jr, Right Paw or Left?
Junior Honorable Mention, Hayden Buckler, Is Your Memory Better in Color?

Biochemistry

Senior First Place, Nathan Luke, DNA Separation
Senior Second Place, Ashley Dennis, Soda: Bad to the Bone?
Junior First Place, Chelsea Kibler, Battle of the Bars
Junior Second Place, Katie Pappas, Pigments are Everywhere!

Cellular and Molecular Biology

Senior First Place, Aparna Sajja, Lactadherin Deficiency in Atherosclerotic Apoptosis
Junior Honorable Mention, Caitlin Dugan, Family Fingerprints

Chemistry

Senior First Place, Rachel Haas, Rusting Iron
Senior Second Place, Meghan Gleason, Can Limestone Survive Against Acid Rain?
Senior Second Place, Malarie O’Brien, Who’s More Excited
Senior Honorable Mention, Sangeeta Sarkar, Effect of Temperature on Enzyme Reaction
Junior First Place, Matthew Johnson, Oil Viscosity Does It Matter?
Junior Second Place, Katherine Dowdle, House on Fire

Computer Science

Junior First Place, Jackie Smedley, Sound Squeeze
Junior Honorable Mention, Andrew Herbig, A Good Excuse to Use the Computer

Earth and Planetary Science

Senior Honorable Mention, Sarah Harvey, Solar Storm Affect on Magnetic Field
Junior Honorable Mention, Megan Cenate, Sunlight + Wind = Evaporation

Engineering: Materials and Bioengineering

Senior First Place, Nazat Dowla, Clot, Drop, and Roll
Senior Second Place, Dillon Norris, Which Beginner’s Lacrosse Shaft is Strongest?
Junior First Place, Emily Clark, Soundproofing
Junior Second Place, Todd Roberts, May the Best Beam Win
Junior Honorable Mention, Kelly McGowan, I Crushed It! The Great Cement Event

Engineering: Electrical and Mechanical

Senior First Place, Megan Triplett, Asteroid Mining: Payload Launcher
Senior Second Place, Daniel Bolton, Sound to Electricity Generator II
Senior Honorable Mention, Alex Klapka, Tennis Enhancements: Hype or Substance Part 2
Senior Honorable Mention, Noah Wichrowski, Fatal Attraction
Junior First Place, Harrison Hope, Solar Enhancer
Junior Second Place, Logan Dudley, Blade Angle Matters
Junior Second Place, Nicholas Tobler, Vampire Drain
Junior Honorable Mention, Brady Slattery, Lemon Battery

Energy and Transportation

Senior First Place, Jeremy Dehn, What are Winglets?
Senior Second Place, Jason Bray, Aerodynamic Affects of Design Changes Vehicles
Senior Second Place, Alexander Kracinvich, Drag caused by Wires on Biplanes
Senior Honorable Mention, Joseph Vandegrift: Leading and Trailing Devices on a Symmetrical Airfoil
Junior First Place, Michael Lopez, Wave Action
Junior Second Place, Thomas Beary, Traffic Power!
Junior Second Place, Ethan Rudman, Testing Robots: Wheeled vs. Tracked
Junior Honorable Mention, Sohum Shah, Wind the Energy of the Future
Junior Honorable Mention, Ken Gill, Static Load Hydroplaning

Environmental Science

Senior First Place, Shefali Shah, An Inconvenient Algal Truth
Senior Second Place, Jordan Rice, Does Development Affect Global Temperature
Senior Honorable Mention, Christian Burton, Levels of Pollution in the Chesapeake Bay
Junior First Place, Samantha Long, Polluted Waters
Junior Second Place, Madeline Mattingly, The Safest Water
Junior Honorable Mention, Benjamin Anderson, Preventing the Squish

Environmental Management

Senior Honorable Mention, Alison Treglia, Comparing Run-Off of Different Fertilizers
Junior First Place, Katie Jahn, Water, Water, Everywhere…Any to Drink?
Junior Second Place, Madeline Roberts, Be Clean or Be Green
Junior Second Place, Sara Moore, Walking on Broke Glass?
Junior Honorable Mention, Hailey Dodges, Build a Better Levee 2
Junior Honorable Mention, Madisson Wood, What’s the Dirt?

Mathematical Sciences

Junior First Place, Nicholas Wilson, What Are The Odds?
Junior Second Place, Patrick Offenbacher, Apple Medley: How Random is an iPod?

Medicine and Health Science

Senior First Place, Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Senior Second Place, Rebecca Birkholz, Hair Today Gone Tomorrow!
Junior First Place, Quinn Alsheimer, What’s Your Eye-Q!
Junior Second Place, Cassie Oliver, Got Oxygen?
Junior Honorable Mention, Aleksander Glut, What Types of Liquids Cause Cavities in Teeth?

Microbiology

Senior First Place, William Lawson, Don’t Sweat It

Physics and Astronomy

Senior First Place, Mariko Sakemi, Geometric Dome Frequency vs. Strength
Senior Second Place, Kyle Beggs, Measure the Speed of Light through Media
Senior Second Place, Eumi Pok, Differences in Pitches
Junior First Place, Rupali Shah, String ‘n Swing
Junior Second Place, Nicholas Ragland, Silent Noise
Junior Honorable Mention, Jake Dodges, Vexing Velocity Vectors
Junior Honorable Mention, Connor Alsheimer, Breaking News About Holograms

Plant Science

Senior First Place, Tyler Gatton, Hydroponics Irrigation Sources
Senior Second Place, Austin Vale, Growing Grass with Different Water Temperatures
Senior Honorable Mention, Lydia Browne, How Acids and Bases Affect Plant Growth
Junior First Place, William Frech, Biofuel for Your Lawn
Junior Second Place, Isabelle Lopez, Earth’s Own Fertilizer
Junior Honorable Mention, Mina Fahmi, Plants Inner Polarity

Team Awards

Senior First Place, Alexa Cohen and Katie Chan, Tricolsan Exposed
Senior Second Place, Michael Klier and Carson Myers, Reinventing the Wheel
Senior Honorable Mention, Danielle Wilkin and Claire Weber, Dream Scheme

Sparkle Awards

Senior Winner, Molly Tracy, The Birds Are Alive with the Sound of Music
Senior Winner, Taylor Renae Nelson, High-Spirited Hovercrafts
Senior Winner, Danielle Wilkin, Dream Scheme
Senior Winner, Claire Weber, Dream Scheme
Senior Winner, Ashley Dennis, Soda: Bad to the Bone?
Senior Winner, Meghan Gleason, Can Limestone Survive Against Acid Rain?
Senior Winner, Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Senior Winner, Tyler Gatton, Hydroponics Irrigation Sources
Senior Winner, Jesse Arnold, Unidentified Fourth Dimensional Object
Senior Winner, Mark Ragland, Simulating Ocean Water for Video Laser Communication
Junior Winner, Katherine Dowdle, House on Fire
Junior Winner, Henry Hewson, IV, Nature vs. Skyscraper
Junior Winner, William Frech, Biofuel for your Lawn
Junior Winner, Mary Kate Morgan, It’s Shocking
Junior Winner, Jake Dodges, Vexing Velocity Vectors
Junior Winner, Ken Gill, Static Load Hydroplaning
Junior Winner, Madeline Roberts, Be Clean or Be Green
Junior Winner, Natalie Krissoff, Does Temperature Affect Egg Laying Rate of Chickens?
Junior Winner, Benjamin Anderson, Preventing the Squish
Junior Winner, Brady Slatery, Lemon Battery

Enrichment Award

Senior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials, Mariko Sakemi, Geometric Dome Frequency vs. Strength
Best Presentation, Jesse Arnold, Unidentified Fourth Dimensional Object
Best Correlation of Data, Shefali Shah, An Inconvenient Truth
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Megan Triplett, Asteroid Mining: Payload Launcher

Junior Division Enrichment Awards

Best Use of Inexpensive Materials, Logan Dudley, Blade Angle Matters
Best Presentation, Jake Dodges, Vexing Velocity Vectors
Best Correlation of Data, Nicholas Wilson, What Are the Odds?
Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Quinn Alsheimer, What’s Your Eye-Q!

Special Awards

Education Systems Federal Credit Union

Senior First Place, Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Senior Second Place, Amanda Dennis, Music 4 the Heart
Junior First Place, Katie Jahn, Water, Water, Everywhere…Any to Drink?

INCOSE

Senior First Place, Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Senior Second Place, Mark Ragland, Simulating Ocean Water for Video Laser Comm.
Senior Honorable Mention, Daniel Bolton, Sound to Electricity Generator II
Junior First Place, Sarah Carty, Give Me A Hand on Mars
Junior First Place, Sara Moore, Walking on Broke Glass?
Junior Second Place, Noah Varner, Get Rid of Your Gas
Junior Honorable Mention, Harrison Hope, Solar Enhancer

League of Women Voters

Senior Award, Tyler Gatton, Hydroponics Irrigation Sources
Junior Winner, Madeline Roberts, Be Clean or Be Green
Junior Winner, Katie Jahn, Water, Water, Everywhere…Any to Drink?
Junior Winner, Stephen Henkel, Are You a Water Waster
Junior Winner, Madeline Mattingly, The Safest Water
Junior Winner, Samantha Long, Polluted Waters

Lockheed Martin, Da Vinci Awards

Da Vinci Award 1, Caitlin Dugan, Family Fingerprints
Da Vinci Award 2, Tyler Gatton, Hydroponics Irrigation Sources
Da Vinci Award 3, Kelles Gordge, Take A Deep Breath!

Naval Science Awards

Senior Award, Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Senior Award, Amanda Dennis, Music 4 the Heart
Junior Award, Katie Jahn, Water, Water, Everywhere…Any to Drink?

The Patuxent Partnership

Senior Aeronautics/Aerospace Project Award, Megan Triplett, Asteroid Mining: Payload Launcher
Senior Electrical/Electronics Project Award, Emma Holmes, Reclaiming Heat Pump Energy
Senior Environmental/Biological Project Award, Shefali Shah, An Inconvenient Algal Truth
Senior Physical/Life-Science Project Award, Aparna Sajja, Lactadherin Deficiency in Atherosclerotic Apoptosis
Junior Aeronautics/Aerospace Project Award, Robert Vandegrift, Nose Cone Aerodynamics
Junior Electrical/Electronics Project Award, Alex Lusk, The Car That Could…or Couldn’t
Junior Environmental/Biological Project Award, Delaney Hancock, Creepy Crawly Composters
Junior Physical/Life-Science Project Award, Quinn Alsheimer, What’s Your Eye-Q!

The Potomac River Association

Senior Division Winner, Shefali Shah, An Inconvenient Algal Truth
Junior Division Winner, Samantha Long, Polluted Waters

The Robert and Barbara Herbig Awards

Senior Division Winner, Molly Tracy, The Birds are Alive with the Sound of Music
Junior Division Winner, Mary Williams, To “B” or Not to “B”

SMECO

Senior Division Winner, Emma Holmes, Reclaiming Heat Pump Energy
Senior Division Winner, Zachary Lusk, Insulated or Not?

Southern Maryland Association of Realtors

Scholarship Award, Mark Ragland, Simulating Ocean Water for Video Laser Communication

Southern Maryland Audubon Society

Senior First Place, Christian Burton, Levels of Pollution in the Chesapeake Bay
Junior First Place, Samantha Long, Polluted Waters

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board

Senior First Place, Karina Marks, Ocean Acidification
Senior Second Place, Alison Treglia, Comparing Run Off of Different Fertilizers
Junior First Place, Isabelle Lopez, Earth’s Own Fertilizer
Junior Second Place, Cullen Taylor, Rock and Roll Takes its Toll

St. Mary’s College of Maryland

Scholarship Award, Shefali Shah, An Inconvenient Algal Truth

St. Mary’s Hospital Award

Senior Award Cellular and Molecular Biology, Aparna Sajja, Lactadherin Deficiency in Atherosclerotic Apoptosis
Senior Award Chemistry, Rachel Haas, Rusting Iron
Senior Award Biochemistry, Nathan Luke, DNA Separation
Senior Award Microbiology, William Lawson, Don’t Sweat It
Senior Award Medicine and Health Sciences, Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Junior Award Chemistry, Matthew Johnsons, Oil Viscosity Does It Matter?
Junior Award Biochemistry, Chelsea Kibler, Battle of the Bars
Junior Award Medicine and Health Sciences, Quinn Alsheimer, What’s Your Eye-Q!

St. Mary’s Soil Conservation District Award

Senior First Place, Shefali Shah, An Inconvenient Algal Truth
Junior First Place, Hailey Dodges, Build a Better Levee 2

Town Creek Garden Club

Senior Division, Lydia Browne, How Acids and Bases Affect Plant Growth
Junior Division, Isabelle Lopez, Earth’s Own Fertilizer

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland – Joseph Priestley Award

Senior Division, Emali Kitchen and Jonathan Munshaw, Esters and the Human Nose
Junior Division, Matthew Johnson, Oil Viscosity Does it Matter?

Water and Waste Operators Association

Senior Division, Alexa Cohen and Katie Chan, Triclosan Exposed
Junior Division, Abby Brugman, Pollution Effects

Wyle

Senior First Place, Joseph Vandegrift, Leading and Trailing Devices on a Symmetrical Airfoil
Senior Second Place, Taylor Nelson, High-Spirited Hovercrafts
Junior First Place, Jackie Smedley, Sound Squeeze
Junior Second Place, Patrizia Pelingon, Teething Turbines

SENIOR GRAND PRIZE

Tyler Gatton, Hydroponics Irrigation Sources
Austin Vale, Growing Grass with Different Water Temperatures
Mariko Sakemi, Geometric Dome Frequency vs. Strength
Aparna Sajja, Lactadherin Deficiency in Atherosclerotic Apoptosis
Amanda Dennis, Music 4 the Heart
Rachel Haas, Rustin Iron
Meghan Gleason, Can Limestone Survive Against Acid Rain?
Malarie O’Brien, Who’s More Excited
Nathan Luke, DNA Separation
Molly Tracy, The Birds are Alive with the Sound of Music
Kelles Gordge, Take a Deep Breath!
Alexa Cohen and Katie Chan, Triclosan Exposed
Megan Triplett, Asteroid Mining: Payload Launcher
Daniel Bolton, Sound to Electricity Generator II
Shefali Shah, An Inconvenient Algal Truth
Nazat Dowla, Cloth, Drop, and Roll
Dillon Norris, Which Beginner’s Lacrosse Shaft is Strongest?
William Lawson, Don’t Sweat It
Jeremy Dehn, What Are Winglets?
Jason Bray, Aerodynamic Affects of Design Changes Vehicles

Junior Division

Madeline Roberts, Be Clean or Be Green
Sara Moore, Walking on Broke Glass?
Katie Jahn, Water, Water Everywhere…Any to Drink?
Nicholas Wilson, What Are The Odds?
Patrick Offenbacher, Apple Medley: How Random is an iPod?
Samantha Long, Polluted Waters
Madeline Mattingly, The Safest Water
Jackie Smedley, Sound Squeeze
Mary Williams, To “B” or Not to “B”
Tristan Ritchey, Does Diurnal Variation Effect Egg Production
William Frech, Biofuel for Your Lawn
Isabelle Lopez, Earth’s Own Fertilizer
Rose Young, Handwriting Characteristics – Feminine or Masculine?
Ronald McGee, Jr, Right Paw or Left?
Chelsea Kibler, Battle of the Bars
Quinn Alsheimer, What’s Your Eye-Q!
Emily Clark, Soundproofing
Todd Roberts, May The Best Beam Win!
Rupali Shah, String ‘n Swing
Nicholas Ragland, Silent Noise
Michael Lopez, Wave Action
Thomas Beary, Traffic Power!
Ethan Rudman, Testing Robots: Wheeled vs. Tracked
Harrison Hope, Solar Enhancer
Logan Dudley, Blade Angle Matters
Nicholas Tobler, Vampire Drain
Matthew Johnson, Oil Viscosity Does it Matter?

2004 Award Winners

 

Division Subject 1st Place 2nd Place Honorable Mention
Junior Behavioral and Social Science Stevens, Lauren Warren, Connor
Senior Behavioral and Social Science Warren, Stephanie
Junior Biochemistry McCallen, Alexandra Kellogg, Tanner Morgan, Arden
Senior Biochemistry
Junior Botany Walker, Julie Hottle, Monica
Senior Botany Wolfe, Jesse Scheffler, Carol
Junior Chemistry Wilt, Sean Frangenberg, Max Correll, Lauren
Senior Chemistry Stevens, Sarah Brown, Lily Miller, Megan
        Raley, Rickie
        Zengotita, Anthony
Junior Computer Science
Senior Computer Science Page, Daniel
Junior Earth and Space Science Ludwig, Sara Tinsley, Joseph
Senior Earth and Space Science
Junior Engineering Schmidt, Jacob LaBelle, John Burke, Daniel
Senior Engineering Won, Stephen Min Havercamp, Mitchell Mischke, Anna
Junior Environmental Science May, Duncan, V Fritz, Zach Moran, Dorothy
Senior Environmental Science Ramaswamy, Priya Cummings, Brendon Meritt, Favia
        Morgan, Sarah
Junior Mathematics Gregg, John
Senior Mathematics Sanders, Matthew
Junior Medicine and Health Asher, Shawn Thompson, Cody
Senior Medicine and Health Norris, Laura Galanie, Stephanie Stauff, Kelsey
Junior Microbiology
Senior Microbiology Mattingly, Diane Cumminbs, Shannon
Junior Physics Rambo, Johanna Grohsmeyer, Ryan Phares, Rachez
Senior Physics Mattingly, Michelle Staso, Katie Kiang, Jennifer
Junior Zoology Miller, Morgan
Senior Zoology
Senior Teams Kane, Kalin    
    Stavrondis, Christianna    

 

Special Enrichment Awards

  Best Use of Inexpensive Materials  Best Presentation  Best Data Correlation Mike Moses’ Award for Besting Teaching Aid
  Page, Daniel Galanie, Stephanie Merritt, Favia Koeniger, Justin

 

Joseph Raspa Memorial Award                                                                                    

  Warren, Stephanie      

 

KR Systems            

  Computer Science Engineering    
  Page, Daniel Won, Stephen Min    

 

Patuxent Partnership                                                                                                                                                                   

 

Aeronautics/Aerospace

Electrical/Electronics Environmental/Biological  
  Won, Stephen Min Cummings, Brendon  

 

 

 

Division Subject

Awardee

Awardee

Awardee

Junior Patuxent River Society of Engineers and Scientists Ludwig, Sara Schmidt, Jacob Yu, Justine
Senior Patuxent River Society of Engineers and Scientists Page, Daniel Staso, Katie  
Junior S.E.A.R.C.H Fritz, Zach    
Senior S.E.A.R.C.H Wolfe, Jesse    
Junior Southern Maryland Audubon Society Turner, Kelly    
Senior Southern Maryland Audubon Society Morgan, Sarah    
Junior Southern Maryland Electric Cooperative, Inc. Boas, Steven    
Senior Southern Maryland Electric Cooperative, Inc. Zabiegalski, Neal    
Junior Southern Maryland Resource Conservation and Development Board Fritz, Zach Turner, Kelly  
Senior Southern Maryland Resource Conservation and Development Board Cummings, Brendon McCarthy, Erin  
Junior St. Mary’s Soil Conservation District Award Fritz, Zach    
Senior St. Mary’s Soil Conservation District Award Morgan, Sarah    
Junior Town Creek Garden Club Dixon, Lauren    
Senior Town Creek Garden Club Wolfe, Jesse    
Junior Woman’s Club of St. Mary’s Ludwig, Sara    
Senior Women’s Club of St. Mary’s Merritt, Favia    
Junior Water and Waste Operators Association May, Duncan, V    
Senior Water and Waste Operators Association Ramaswamy, Priya    
  Wicomico Scenic River Commission Anderson, Kyle Wolfe, Jesse Fritz, Zach

 

Sparkle Awards                 

  Koeniger, Justin Hottle, Monica Fritz, Zach Becher, Kimberly
  Pulliam, Whitney Won, Stephen Min Mattingly, Diane Gleisner, Jodi

 

Students Selected to Participate in the Prince George’s Area Science Fair – April 4-6, 2004                                                                       

Junior Stevens, Lauren E. McCallen, Alexandra R. Walker, Julie Wilt, Sean
Division Schmidt, Jacob May, Duncan, V Gregg, John Asher, Shawn
  Rambo, Johanna Miller, Morgan    

Alternates

Fritz, Zach Kellogg, Tanner    
Senior Warren, Stephanie Wolfe, Jesse Stevens, Sarah Page, Daniel
Division Won, Stephen Min Ramaswamy, Priya Sanders, Matthew Norris, Laura
  Mattingly, Diane Mattingly, Michelle Kane, Kalin and Stavrondis, Christianna (Team)  

Alternates

Merritt, Favia Cumming, Brendon    

 

Grand Award Winners                             

  Junior Division Senior Division    
  Walker, Julie Page, Daniel